Генерал Мили: Неплаќањето на долгот на САД би влијаело на воената подготвеност

Сподели со своите пријатели

Недвосмислена штета на националната безбедност и неповолно влијание врз подготвеноста, моралот и способностите на војската, ќе предизвика недвосмислена штета на долгот, рече американскиот генерал Марк Мили.

Loading...

Началникот на Здружениот генералштаб на САД, генерал Марк Мили, рече дека нема сомнеж дека ќе има „многу значително негативно влијание врз војската на САД доколку не се платат обврските и не се достигне плафонот на долгот“, објави Ројтерс. .

„Мислам дека без сомнение тоа би имало јасни импликации за националната безбедност“, истакна Мили.

Американскиот претседател Џозеф Бајден и претседателот на Претставничкиот дом на републиканците, Кевин Мекарти, објавија дека денеска се блиску до договор за зголемување на границата на долгот на земјата од 31,4 трилиони долари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полскиот парламент го отфрли ублажувањето на законите за абортус

Но, некои тврдокорни републиканци во Претставничкиот дом се противат на каков било компромис и инсистираат на тоа дека секој договор мора да вклучува остри кратења на трошоците.

Американското Министерство за финансии предупреди дека може да остане без средства за покривање на сите негови трошоци веќе на 1 јуни, што би предизвикало катастрофален економски проблем доколку Конгресот не постигне договор.

Економистите велат дека неисполнувањето на обврските би било економски погубно, ќе ги размрда финансиските пазари ширум светот, ќе ги зголеми трошоците за задолжување и ќе предизвика длабока американска рецесија со зголемена невработеност.