Русите имаат повеќе војници во Украина отколку на почетокот на војната, вели американски генерал

Сподели со своите пријатели

Иако Русија загуби десетици илјади војници во војната во Украина, висок американски офицер во Европа вчера им рече на американските пратеници дека рускиот воен арсенал не е ни приближно исцрпен.

Loading...

„Овој конфликт донекаде ги дегенерира руските копнени сили во Украина, но тие се побројни денес отколку што беа на почетокот на војната“, рече генерал Кристофер Каволи, командант на американските сили во Европа, пред конгресниот комитет за вооружени сили.

Загубите на руската авијација и морнарица се многу мали

„Руските воздухопловни сили изгубија многу малку, околу 80 авиони. Сè уште има околу 1.000 ловци и бомбардери. Морнарицата, од друга страна, загуби еден брод“, тврди американскиот генерал.

Да потсетиме, доверливите воени документи на САД кои неодамна протекоа во јавноста открија колку руски копнени сили биле вклучени во војната.

Според документите објавени во февруари и март оваа година, руската војска резервирала 527 од 544 достапни баталјони за војната во Украина, а 474 веќе се во земјата.

Според друг документ, се проценува дека во војната биле убиени меѓу 35.000 и 43.000 руски војници.

Тие загуби во последните месеци беа особено изразени во битките околу Бахмут.

Во вторник, да потсетиме, портпаролот на источната команда на вооружените сили на Украина изјави дека Русија „ги концентрира сите сили на Бахмут“, додавајќи дека никаде на друго место на источниот фронт не спроведува толку интензивни борбени операции.

Loading...

Руските загуби се само дел од вкупната воена сила

Командантот на Здружениот Генералштаб на вооружените сили на САД, генерал Марк Мили, им рече на американските пратеници во март дека Русите трпат „огромни загуби“ во битката за Бахмут.

„Во последните 20 дена, Русите не постигна никаков напредок во близина на Бахмут, а Украинците се борат силно, многу добро“.

Но, тие руски загуби, според Си-Ен-Ен, се само дел од вкупната руска воена сила.

На прашањето за патролите на руските подморници во Атлантикот, Каволи рече дека „поголемиот дел од руската војска не претрпе негативни ефекти“ благодарение на војната во Украина.

„Русите се поактивни отколку што беа со години. Нивните патроли во Атлантикот се на високо ниво, најчесто на повисоко ниво отколку што сме виделе со години. И ова е и покрај сите напори што ги прават во Украина“, рече генералот Каволи.

Пентагон не е оптимист

Американското предупредување за бројот на руските сили доаѓа во време кога САД и другите западни сојузници се надеваат на пролетна контраофанзива на украинските сили.

Објавените тајни документи го одразуваат песимизмот во Пентагон.

Во нив, да потсетиме, се наведува дека Русија наскоро ќе има супериорност во воздухот, а се прогнозира дека противвоздушната одбрана на Украина со среден дострел ќе биде „целосно намалена до 23 мај“.

Loading...

Документите, кои беа создадени во февруари и март, наведуваат голем број недостатоци на украинската армија и предвидуваат дека конфликтот на крајот ќе резултира со ќор-сокак.

Сепак, вчера генералот Каволи понуди малку поинаква оценка за украинските воени капацитети.

„Според моделите кои многу внимателно ги развивме во соработка со нив, Украинците се во добра позиција. Имаат слабости за кои повеќе би сакал да не зборувам јавно… но ние сме убедени дека има фактори кои се на нивната На сето тоа работевме со нив, тврди Каволи.