Мациеј Васик

Сподели со своите пријатели

Поранешниот полски министер за внатрешни работи Мариуш Камински, осуден и приведен во вторникот под обвинение за злоупотреба на службената положба на таа позиција, започна штрајк со глад, објави тој во средата. Loading… – Објавувам дека мојата пресуда ја сметам за чин на политичка одмазда – стои во изјавата на тојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полската полиција уапси двајца свои поранешни лидери, поранешниот министер за внатрешни работи и неговиот заменик, во претседателската палата, во ескалацијата на конфликтот меѓу шефот на државата и новата полска влада, пренесува Хина. Loading… Премиерот Доналд Туск претходно го обвини претседателот Анджеј Дуда дека ја попречува правдата откако во палатата беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска ќе испрати 2.000 војници на границата со Белорусија за поддршка на граничната стража, изјави Мациеј Васик, заменик министер за внатрешни работи. Loading… Полска и Литванија изразија загриженост поради белоруските воени вежби во Сувалки истмус. Во вежбите во близина на границата учествуваа и платениците на групата Вагнер, а неодамна сеПрочитај повеќе