Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Сподели со своите пријатели

Полска ќе испрати 2.000 војници на границата со Белорусија за поддршка на граничната стража, изјави Мациеј Васик, заменик министер за внатрешни работи.

Loading...

Полска и Литванија изразија загриженост поради белоруските воени вежби во Сувалки истмус.

Во вежбите во близина на границата учествуваа и платениците на групата Вагнер, а неодамна се појавија информации дека платеничката група има намера да формира камп на 24 километри од јужната граница на Белорусија со Украина.