Литванија

Сподели со своите пријатели

Белорусија ја осуди одлуката на Литванија да затвори два гранични премини, што дополнително ќе ја изолира рускиот сојузник Белорусија, која веќе предизвика страв во соседството со тоа што се согласи да биде домаќин на борци од руската платеничка група Вагнер. Loading… Белоруските граничари ја осудија „новата неконструктивна и непријателска мерка“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорусија започна воени вежби во непосредна близина на нејзините граници со Полска и Литванија. Loading… Потегот на Минск доаѓа во време на зголемени тензии со овие земји-членки на НАТО по пристигнувањето на платениците на Вагнер поврзани со Русија во Белорусија. Како одговор на приливот на борци Вагнер, Полска и ЛитванијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска, Литванија и Летонија би можеле да донесат заедничка одлука за затворање на границите со Белорусија доколку долж нивните граници има сериозни инциденти поврзани со руската паравоена група „Вагнер“, најави полскиот министер за внатрешни работи Мариуш Камински. Loading… „Доколку има сериозни инциденти со групата „Вагнер“ на границите на земјите одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Литванија ја повика Европската унија да ги користи балтичките пристаништа за извоз на украинско жито по суспензијата на договорот за жито. Loading… „Балтичките пристаништа би можеле да послужат како сигурна алтернатива за транзит на украински производи, вклучително и жито“, се наведува во писмото на тројцата литвански министри упатено до европскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во седумдесет и четиригодишната историја на НАТО, шефовите на држави и влади на земјите членки никогаш не биле толку блиску до противникот. Loading… Главниот град на Литванија, Вилнус, е на само 200 километри од границата со рускиот агресор во Калининград. А границата на Украина која Русија ја нападна е оддалеченаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Јапонија, Јужна Кореја, Австралија и Нов Зеланд планираат средба на маргините на самитот на НАТО од 11 до 12 јули во Вилнус, Литванија, јавува Ројтерс, цитирајќи јапонски медиуми. Loading… Состанокот на четирите земји кои се азиско-пацифички партнери на воениот пакт предводен од Соединетите Американски Држави претходно се одржаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија започна со распоредување на системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Литванија, кои ќе го обезбедат самитот на НАТО во Вилнус за нешто помалку од две недели, објавија во четвртокот вооружените сили на балтичката земја. Loading… Членката на ЕУ објави фотографии на кои се гледа влезот на конвој на германскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Литванија купува два системи за воздушна одбрана NASAMS за Украина, рече литванскиот претседател Гитанас Науседа во видео изјава објавена во вторникот вечерта. Loading… „Ќе биде доставен до Украина што е можно поскоро“, изјави Наузеда, која денеска е во посета на Киев. Договорот беше потпишан во вторникот меѓу Литванија, Норвешка иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија е подготвена трајно да распореди бригада од околу 4.000 војници во Литванија, како дел од обновените напори на НАТО за зајакнување на одбраната на источното крило на Алијансата, по руската инвазија на Украина, изјави германскиот министер за одбрана Борис Писториус. Loading… „Германија останува посветена како членка на НАТО, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Литванскиот претседател побара да се зајакне источното крило на алијансата по краткиот вооружен бунт на приватната воена компанија „Вагнер“ против Москва, акт што му се закануваше на повеќе од две децении од владеењето на рускиот претседател Владимир Путин. Loading… Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во понеделник во Вилнус ќеПрочитај повеќе