Латвија

Сподели со своите пријатели

Групата од девет европски земји вети дека ќе ѝ достават повеќе оружје на Украина, вклучувајќи борбени тенкови, тешка артилерија, противвоздушна одбрана, муниција и борбени возила на пешадија. Loading… Земјите кои го издадоа соопштението од Естонијаи го нарекоа Талинско ветување, рекоа дека ќе поканат и други сојузници да придонесат во пакетот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Летонците излегуваат на избори во сенка на руската инвазија на Украина и тоа ќе му помогне на премиерот Артурс Кришјанис Каринш, кој ги поддржува ЕУ и НАТО, повторно да победи. Loading… Избирачките места се отвораат во 7:00 часот по локално време, а се затвораат во 20:00 часот. Набрзо по затворањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од Полска и балтичките земји членки – Естонија, Латвија и Литванија денеска беа упатени повици до Европската унија за воведување забрана за туристички визи за руските граѓани, со предупредување дека се работи за национална безЛатвија, Либедност, додека војната на Русија против Украина продолжува, пренесува АП. Loading… Но, на состанокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Латвија  стави 15 граѓани на Русија и Белорусија на црната листа за нивните активности, кои наводно претставуваат закана за националната безбедност на земјата. Loading… Летонската служба за државна безбедност и го предаде списокот со девет Руси и шест Белоруси на министерката за внатрешни работи на Летонија, Марија Голубева.   Украина:Прочитај повеќе