Келн

Сподели со своите пријатели

Најпознатата зграда во Келн, Германија, градската катедрала, повеќе не е осветлена навечер, а причината е заштеда на струја, пишува ДВ. Loading… Како што пишува Дојче веле, овој потег е еден од највидливите знаци, имајќи предвид дека од Русија пристигнува значително помалку гас од вообичаено (а гасот делумно се користи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на германскиот град Келн одлучија поради кризата во снабдувањето со енергија предизвикана од војната во Украина, осветлувањето на јавните објекти, вклучително и познатата туристичка атракција – катедралата во Келн, ќе биде исклучено во 23 часот. Loading… Градскиот совет на Келн објави дека катедралата е една од 130-те згради коиПрочитај повеќе