Карла дел Понте

Сподели со своите пријатели

Поранешната обвинителка за воени злосторства Карла Дел Понте го повика Меѓународниот кривичен суд да издаде налог за апсење на Владимир Путин, пренесува АФП. Loading… „Путин е воен злосторник“, рекла Дел Понте во интервју за дневниот весник „Ле Темпс“, а која ги истражуваше воените злосторства во Руанда и поранешна Југославија.  Прочитај повеќе