Калифорнија (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Свлечиштата и поплавите испратија камења и кал на патиштата низ Калифорнија по обилните дождови и невремето. Loading… Метеоролозите најавуваат дека во наредните денови се очекуваат серија бури кои потенцијално ќе предизвикаат поплави во голем дел од таа американска држава. Предупредувањето за зимско невреме е во сила од недела, а покрајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица загинаа во силниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што во вторникот ја погоди северна Калифорнија, додека најмалку десетина луѓе беа повредени. Loading… Земјотресот оштети домови и патишта, ги искина комуналните линии и остави неколку илјади жители од областа во близина на градот РиоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица загинаа, а илјадници беа повикани да ги напуштат своите домови поради пожар што избувна во вторникот во Калифорнија, во областа на Лос Анџелес, која во моментов е зафатена од висока топлина, јавува агенцијата АФП. Loading… Според првиот извештај на пожарникарите, едно лице е хоспитализирано поради тешки изгореници.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два мали авиони се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку две од трите лица во него, соопштија официјални лица. Loading… Авионите се урнале во четвртокот на локалниот аеродром во близина на градот Вотсонвил во американската сојузна држава Калифорнија, нешто предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали знаете дека постојат одредени точки на планетата кде температурите можат да достигнат и до 70 степени целизусови? Ова е приказната за 10. најтопли места во светот. Долина на смртта, Калифорнија Долината на смртта е позната по субтропкста клима, летата се многу топли и долги, а зимите кратки. Во овааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На овогодинешното натпреварување за најгрдо куче во светот, првото место го однесе англискиот булдог, по име За За. Овогодинешното натпреварување се одржа во северниот дел на Калифорнија.   Loading…   За За ја однесе победата во групата миленици кои ги покажаа своите „совршени несовршености“. Некои имаат огромни јазици, други мазниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот град Калифорнија Сити п површина е трет најголем град во истоимената сојузна држава. Проблемот е во тоа што тој град технички постои, но едноставно во реалниот свет го нема во оние размери со кои е зацртан на мапите. Некогаш најбогатиот град во Африка денес е град на духови (ВИДЕО)Прочитај повеќе