Калифорнија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден в четврток ќе отпатува за Калифорнија, каде од почетокот на годината во невремето загинаа најмалку 19 лица, соопшти Белата куќа. Loading… „Бајден ќе ги посети „заедниците погодени од неодамнешните бури, ќе ги разгледа напорите за реконструкција и ќе ја процени потребата од дополнителна федерална помош“, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Серијата обилни дождови што ја зафатија Калифорнија во последните три недели конечно стивнаа во понеделникот, дозволувајќи им на евакуираните да се вратат во своите домови, а државата да се фокусира на поправка на оштетените патишта и далноводи. Loading… Девет последователни поројни дождови од 26 декември досега загинаа најмалку 20 луѓе,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Калифорнијците го искористија затишјето во неколкунеделните поплави за да ги исчистат соборените дрвја, да ги обноват далноводите и да подготват купишта вреќи со песок пред новата серија на бури денеска повторно да ја погоди државата. Loading… Наредбите за евакуација остануваат во сила за заедниците во округот Монтереј, во близина наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Седмиот последователен бран обилни врнежи од Божиќ ја погоди Северна Калифорнија во средата, давајќи малку одмор на државата веќе погодена од поплави, силни ветрови, прекини на струја и евакуација на цели градови. Loading… Центарот на Сан Франциско забележа 34,5 сантиметри дожд од 26 декември до среда наутро, додека меѓународниот аеродромПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во невремето во Калифорнија загинаа 17 лица, едно петгодишно дете се води како исчезнато, а властите наредија евакуација на бројни области. Loading… Во Лос Анџелес на патот имало огромна дупка во која паднале два автомобили. За среќа, властите успеале да ги извлечат и да ги спасат возачите. Поројни дождови врнеаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во невремето во Калифорнија загинаа 17 лица, едно петгодишно дете се води како исчезнато, а властите наредија евакуација на бројни области, пренесоа денеска агенциите. Loading… Поројните дождови во последните два дена паднаа на заситени со вода и предизвикаа големи поплави, откорнати дрвја, излевање на патишта и прекин на сообраќајот иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обилните врнежи и бури кои започнаа викендов во американската сојузна држава Калифорнија предизвикаа ризик од поплави за 34 милиони луѓе во областа. Loading… Официјални лица објавија дека во таа држава досега загинале 15 лица поради обилните врнежи и бури, пренесоа американските медиуми. Најголем дел од смртните случаи се предизвикани одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Последната во серијата разорни бури, кои се одговорни за најмалку 12 смртни случаи, ја погодија Калифорнија во понеделникот, принудувајќи евакуација на околу 25.000 луѓе, вклучувајќи го и целиот град Монтесито и блиските крајбрежни области на Санта Барбара, поради зголемениот ризик на поплави и лизгање на земјиштето, пренесува Ројтерс. Loading… ШерифотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри прогласување вонредна состојба во Калифорнија по невремето во кое загинаа најмалку 12 лица во изминатите 10 дена, а стотици илјади домови и деловни објекти останаа без струја. Loading… Декларацијата за вонредна состојба ја овластува Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА) да ги координираПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гевин Њусом, гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, прогласи вонредна состојба поради наближувањето на силна бура. Loading… Њусом објави дека е воведена мобилизација на ресурси со цел да се одговори на претстојното невреме што е можно поподготвено и да се заштитат луѓето и имотот. „Оваа вонредна состојба ќе и овозможиПрочитај повеќе