Калифорнија

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Илон Маск најави дека ќе ги пресели седиштата на две истакнати компании, ракетната компанија SpaceX и платформата за социјалните медиуми X, од Калифорнија во Тексас. Loading… Пораката дојде откако гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, потпиша закон со кој се спречува училиштата да бараат од нивниот персонал да ги известуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди округот Мендосино во Калифорнија, соопшти Американскиот геолошки институт (USGS). Loading… Земјотресот се случил во петокот вечерта по локално време, на околу 200 километри северозападно од Сакраменто, односно пет километри јужно од малиот град Лејтонвил. Епицентарот на земјотресотПрочитај повеќе

brown wooden tool on white surface

Сподели со своите пријатели

Судот во Калифорнија го осуди рускиот државјанин Мурат Курашев на 12 години затвор за наводен обид за материјална поддршка на организација означена како терористичка организација во САД, соопшти американското Министерство за правда. Loading… „Обидите на Курашев да обезбеди материјална помош не се изолиран случај. Тоа се случи во подолг временскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мистериозни објекти го осветлија небото низ Јужна Калифорнија минатата ноќ, а луѓето беа маѓепсани од светлите ленти што ги видоа околу 1:30 часот по полноќ. Loading… Граѓаните пријавиле дека светлината е видлива низ сојузната држава, пренесува ABC.     Луѓето го објавија феноменот и на социјалните мрежи за да добијатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Познатиот Јутјубер Тајлер Оливеира (24) од Калифорнија, неодамна ја посети Западна Вирџинија – држава која е на прво место по стапка на депресија, на второ место по сиромаштија и на четврто по зависност од дрога во цела САД. Loading… Тој посети неколку од најсиромашните области, разговараше со мештаните кои отвореноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден маж е приведен во Јужна Калифорнија во врска со пукањето во стоматолошка ординација во кое најмалку три лица се повредени, соопшти полицијата. Loading… Престрелката се случила во градот Ел Кахон, на околу 24 километри североисточно од центарот на Сан Диего, пренесува АП. Полицијата го идентификуваше осомничениот како Мохамад АбдулкаримПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бран бурно време пропратен со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди во понеделник американската сојузна држава Калифорнија, објавија денеска американските медиуми. Loading… Метеоролозите најавија дека може да се очекува торнадо, но тоа не се случи и поради таа причина нема значителна материјална штета, пренесува Ројтерс. Повеќе од 11.000 потрошувачиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шест лица се пронајдени мртви во пустината Мохаве во јужна Калифорнија. Полицијата истражува кој стои зад убиствата откако шест тела беа пронајдени расфрлани во оддалечена област на пустината, објави Канцеларијата на шерифот на округот Сан Бернардино. Loading… Полицајците кои реагираа ги открија телата во вторникот вечерта во оддалечена област наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Десетгодишно момче од Калифорнија е уапсено под сомнение дека со пиштолот на својот татко убил уште едно дете, соопштија денеска локалните власти. Loading… Полицијата на округот Сакраменто одговори на извештајот за пукање во предградието Сакраменто Футхил Фармс во 16:30 часот во саботата, јавува АП. По пристигнувањето на местото на настанот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку лица се полесно повредени кога предните два вагони на патнички воз во областа на заливот Сан Франциско излетале од шините и се запалиле, изјави портпаролот на BART, Џим Алисон. Loading… Сите патници се евакуирани, а противпожарните екипи брзо го изгаснале пламенот во двата вагони, рече Алисон, додавајќи дека неколкуПрочитај повеќе