Јужноафриканска Република

Сподели со своите пријатели

Да се ​​ослободите од неподносливиот сопруг во Јужна Африка е релативно евтино, но политичките убиства се поскапи. Loading… Според криминалните истраги, ангажирањето платен убиец чини меѓу 145 и 8.700 американски долари (од 135 до 8.200 евра) во земја каде што по убиството на популарниот рапер егзекуциите повторно се под лупаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воени бродови на јужноафриканската, руската и кинеската морнарица се распоредени во водите на Индискиот Океан за да ја започнат активната фаза од заедничката трилатерална поморска вежба наречена „Моси-2“, соопшти денеска Министерството за одбрана на Јужна Африка. Loading… Екипажите на воените бродови почнаа да изведуваат елементи од операциите елаборирани за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската фрегата „Адмирал Горшков“ вплови во пристаништето Ричардс Беј во Јужна Африка за да учествува во трилатералната поморска вежба на Русија, Јужна Африка и Кина, соопшти денеска прес-службата на Северната флота на Русија. Loading… „Персоналот на Северната флота ќе учествува на прославата на Денот на вооружените сили на Јужноафриканската РепубликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската фрегата „Адмирал Горшков“, која во моментов е на долг тренинг патување, ќе тестира лансирање на хиперсонична ракета „Циркон“ за време на заедничка вежба со јужноафриканската и кинеската морнарица, изјави извор близок до руската одбранбена индустрија ТАСС. Loading… Изворот нагласи дека тоа ќе биде прво лансирање на „Циркон“ за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осум лица загинаа, а тројца се ранети во пукање што се случи на роденденска забава во јужноафриканската провинција Источен Кејп, соопштија денеска полициски претставници. Loading… Инцидентот се случил во неделата доцна попладне по локално време, кога двајца вооружени напаѓачи отвориле оган врз гостите кои се собрале на роденденска забава, соопштиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откривањето на новата омикронска варијанта на короната во Јужна Африка (ЈАР), која содржи 30 мутации, доведе до ограничувања за патување и колапс на пазарот, иако сè уште не е познато дали полесно се пренесува од другите соеви на вирусот, објави NBC денес. Loading… Според извештаите, случаите на инфекција со новиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужноафриканската Република денеска го презеде претседавањето со групата БРИКС, во која се и Бразил, Русија, Индија и Кина. Loading… Портпаролот на јужноафриканското Министерство за надворешни работи, Клејсон Мониела, за ТАСС изјави дека Јужна Африка планира да ги задржи сите ефективни активности на организацијата за време на нејзиното претседавање во 2023Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати од цистерна со гас што експлодираше во саботата во Јоханесбург е речиси двојно зголемен на 15, соопштија властите, додавајќи дека го уапсиле возачот и го обвиниле за убиство. Loading… Експлозијата, која го откорна покривот на одделот за итни случаи во Меморијалната болница Тамбо, уништи две куќи, неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осум лица загинаа, а десетици се повредени во утринава експлозија на цистерна со гориво во Боксбург, мал град недалеку од главниот град на Јужноафриканската Република (ЈАР) Јоханесбург, јавуваат јужноафриканските медиуми. Loading… Експлозијата урна дел од покривот на итната медицинска помош во Меморијалната болница Тамбо, уништени се две куќи и неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 50 лица завршиле во болница откако јаделе месо од умрена крава. Дури 60 жители на едно село во Јужноафриканската Република итно минатиот четврток биле префрлени во болница, откако јаделе месо од крава која била убиена од отровна кобра, пишува Дејли мејл. 15 момчиња завршиле во болница откако силувалеПрочитај повеќе