Јужноафриканска Република

Сподели со своите пријатели

Кубанската влада одлучи да се приклучи на спорот што го иницира Јужна Африка против Израел пред Меѓународниот суд на правдата во врска со наводите за наводен геноцид во Газа, објави Радио Хавана Куба. Loading… Главната цел на тужбата поднесена пред главното судско тело на Обединетите нации, се додава, е даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Африка поднесе жалба до Меѓународниот суд на правдата во Хаг (МСП) со барање да се дејствува итно за да се спречи гладот ​​во Појасот Газа, соопшти кабинетот на јужноафриканскиот претседател. Loading… „Јужна Африка побара од МСП да нареди дополнителни, итни мерки против Израел, што се вели дека е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Африка денеска го повика Меѓународниот суд на правдата (МСП) да издаде необврзувачко правно мислење дека израелската окупација на палестинските територии е нелегална, тврдејќи дека тоа ќе помогне да се реши конфликтот во Појасот Газа. Loading… Во текот на вториот ден од сослушувањата во МСП, претставниците на Јужна Африка побарааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во петокот соопшти дека ќе започне со разгледување по завршувањето на дводневното рочиште за јужноафриканскиот случај кој го обвини Израел за геноцид врз Палестинците во Газа. Loading… „Денеска завршија јавните расправи за барањето за воведување привремени мерки поднесено од Република Јужна Африка во случајот соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во сенката на крвавата војна во Појасот Газа, Меѓународниот суд на правдата го разгледува барањето на Јужноафриканската Република (ЈАР) против Израел за геноцид, што израелската влада го нарекува „неосновано и лицемерно“. Loading… На првиот ден од судењето во Хаг, Холандија, претставниците на ЈАР го обвинија Израел дека сака да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тел Авив денеска ќе се појави на обвинителна клупа на Меѓународниот суд на правдата под обвинение за геноцид во војната во Појасот Газа. Loading… Израелскиот претседател Исак Херцог ги отфрли обвинувањата како „сурови и бесмислени“. Јужна Африка, всушност, поднесе тужба до судот во Хаг за да го принуди Израел веднашПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа синоќа ја критикуваше како „неоснована“ тужбата што Јужна Африка ја поднесе до Меѓународниот суд на правдата против Израел, тврдејќи дека еврејската држава извршила геноцид во Појасот Газа. Loading… „Ова барање е неосновано, контрапродуктивно и не се заснова на факти“, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на БелатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред десет години на денешен ден, на 5 декември 2013 година, почина Нелсон Мандела, претседателот на Јужноафриканската Република, човек чие име стана симбол на борбата против расизмот. Loading… Мандела беше претседател на ЈАР од мај 1994 година до јуни 1999 година. Историјата го памети како човекот кој го победи апартхејдот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса во неделата изјави дека не се пронајдени докази против американските наводи дека руски брод кон крајот на минатата година зел оружје во Јужна Африка и го транспортирал во Русија. Loading… „Ниту едно од обвинувањата за снабдување на Русија со оружје не е докажано точно“, рече РамафосаПрочитај повеќе

man in red and black coat holding umbrella standing on green grass field during daytime

Сподели со своите пријатели

Не толку одамна, Јужна Африка беше економскиот бисер на континентот, во однос на економскиот развој релативно поблиску до некои европски земји отколку до поголемиот дел од Африка. Loading… Но, во последните години стагнира, заробена во кругот на корупција, неспособност и криминал. Ситуацијата стана толку лоша што прекините на струја станааПрочитај повеќе