Јосеп Борељ

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска се среќаваат во Луксембург, а фокусот на разговорите на редовниот априлски Совет на ЕУ и овојпат ќе биде на Украина, а шефот на дипломатијата на ЕУ Жозеп Борел предупреди дека се очекува нова руска офанзива врз Домбас, но исто така глобална криза наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги осуди злосторствата извршени од руските вооружени сили во многу окупирани украински градови, вклучително и „масакрот Буча“, наведувајќи дека итно се потребни нови санкции против Русија. Loading… „Сликите на големиот број смртни случаи и цивилни жртви, како и уништувањето на цивилната инфраструктура, го покажуваат вистинското лице на бруталнатаПрочитај повеќе