Борељ: Воведувањето дополнителни санкции на ЕУ кон Русија е опција

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска се среќаваат во Луксембург, а фокусот на разговорите на редовниот априлски Совет на ЕУ и овојпат ќе биде на Украина, а шефот на дипломатијата на ЕУ Жозеп Борел предупреди дека се очекува нова руска офанзива врз Домбас, но исто така глобална криза на енергија и храна.

Loading...

„Се плашам дека руските трупи ќе бидат концентрирани на исток за да извршат напад на Домбас. Украинците се свесни за тоа. Се плашам дека ратанските акции во Домбас ќе се интензивираат во наредните денови“, вели Борељ.

 

Пјонгјанг отвора музеј во чест на 10-годишното владеење на Ким Џонг Ун (ФОТО)

 

Доаѓајќи на состанокот на Советот на ЕУ, Џосеп Борељ најави дека министрите ќе разговараат со главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан и со украинската обвинителка Ирина Венедиктовна за собирање докази за воени злосторства извршени на територијата на Украина, а ќе се разгледа и прелдогот на шефот на дипломатијата на ЕУ за вооружување на украинската војска да се доделат дополнителни 500 милиони евра од Мировниот инструмент на ЕУ.

Пред состанокот, ЕУ соопшти дека денеска нема да бидат донесени одлуки за нови санкции, вклучително и оние поврзани со се по споменуваното ембарго на руската нафта, но шефот на дипломатијата на ЕУ пред министерскиот состанок изјави дека санкциите „секогаш се на маса“.

Јосеп Борељ додава дека Молдавија и Грузија, кои денеска ќе го добијат таканаречениот „Прашалник“ на Европската комисија за барањето за кандидатски статус, ќе мора да поминат низ „нормална процедура“, како и другите земји.

Loading...

 

Анкара размислува да купи руски ловци Су-57

 

Тој додава дека Советот на ЕУ денеска ќе расправа за европскиот план за „Глобал конекција“ и предупредува на претстојната криза.

„Ќе разговараме за тоа како можеме подобро да соработуваме со партнерите ширум светот, со земјите кои се истомисленици и како да ги поддржиме во претстојната криза. Секој ќе мора да се соочи со последиците од оваа војна. Не со последиците од санкциите, туку со војната во смисла на зголемување на цените на енергијата и храната“, предупреди Борељ.