Борељ: Поради злосторствата во Украина, мора итно да се донесат нови санкции

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги осуди злосторствата извршени од руските вооружени сили во многу окупирани украински градови, вклучително и „масакрот Буча“, наведувајќи дека итно се потребни нови санкции против Русија.

Loading...

„Сликите на големиот број смртни случаи и цивилни жртви, како и уништувањето на цивилната инфраструктура, го покажуваат вистинското лице на бруталната руска агресивна војна против Украина и нејзиниот народ. Масакрите во Буча и другите украински градови ќе бидат на листата на злосторства извршени во Европа“ – изјави шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борељ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Санду: Молдавија мора да ја зајакне одбраната

 

Војната во Украина тешко ќе ја погоди глобалната трговија

 

Во изјавата, Борељ рече дека руските власти се одговорни за злосторства извршени според „одговорностите според меѓународното право за окупација“ и додаде дека сторителите на воени злосторства и други сериозни прекршоци, како и одговорните државни службеници и воени лидери, ќе одговараат.

„Ние сме солидарни со Украина и со украинскиот народ во овие темни часови за целиот свет. ЕУ ќе продолжи силно да ја поддржува Украина и итно ќе ја унапреди работата за понатамошни санкции против Русија. Претседателот Путин мора веднаш и безусловно да ја прекине оваа војна“. рече Борељ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија планира во наредните денови да објави анексија на четири региони на Украина

 

Loading...

ЛЕДИ КРВ ВО ВЕНИТЕ: Ров долг 14 метри, а во него цивилни жртви

 

Тој додава дека ЕУ ги поддржува сите мерки за утврдување одговорност за кршење на човековите права и меѓународното хуманитарно право во Украина од страна на руските вооружени сили, вклучително и работата на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд за воени злосторства и злосторства против човештвото, Комисијата за човекови права на ОН. Истражна комисија и истраги од украинските власти и граѓанското општество кои работат на собирање докази за воени злосторства.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија следната година ја чека рецесија