Израел

Израел e земја во Западна Азија. Се наоѓа на југоисточниот брег на Средоземното Море и северниот брег на Црвеното Море.

Се граничи со Либан на север, Сирија на североисток, Јордан на исток и Египет на југозапад. Се граничи и со палестинските територии на Западниот Брег и Појасот Газа на исток и запад, соодветно.

Тел Авив е економски и технолошки центар на земјата, додека неговото седиште е во прогласениот главен град Ерусалим, иако израелскиот суверенитет над Источен Ерусалим е меѓународно непризнаен.

Најголемата општина во Израел, по население и површина, е Ерусалим со 936.425 жители на површина од 125 квадратни километри. Статистиката на израелската влада за Ерусалим го вклучува населението и областа на Источен Ерусалим, кој е широко признат како дел од палестинските територии под израелска окупација.

Тел Авив и Хаифа се рангирани како следните најнаселени градови во Израел, со население од 460.613 и 285.316, соодветно.

Во продолжение сите вести и случувања од Израел.

Сподели со своите пријатели

Израелските сили убиле палестински тинејџер за време на рација рано наутро во вторникот на окупираниот Западен Брег. Loading… „Хамза Амџад ал Ашкар (17) бил застрелан во лицето од израелски војници во Наблус“, соопшти палестинското Министерство за здравство, пренесува Анадолија. Во соопштението се додава дека бројот на убиени Палестинци од израелскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел денеска објави дека го добил барањето на Сирија за помош по разорниот земјотрес што рано утринава ги погоди Сирија и Турција и дека е подготвен да испрати помош во таа земја, што би претставувало многу ретка соработка меѓу непријателските соседи, наведува Ројтерс. Loading… Сепак, провладиниот сириски весник „Ал Ватан“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел денеска објави дека е подготвен да ѝ помогне на Турција по силниот земјотрес што го погоди централниот дел на земјата, како и северозападниот дел на Сирија. Loading… Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант рече дека неговите безбедносни сили се подготвени да помогнат. Министерот за надворешни работи Ели Коен речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските сили убиле неколку вооружени борци за време на рација на бегалски камп во близина на Ерихон во потрага по милитантите на Хамас, соопшти израелската армија. Loading… Според соопштението, цел на рацијата во кампот биле осомничени за обид за напад врз израелската населба Веред Јерихо на 28 јануари. Палестинското МинистерствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел ја истражува можноста за снабдување на Украина со својот најсовремен противракетен одбранбен систем „Железна купола“, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, пренесува Анадолија. Loading… „Прашањето за снабдување со оружје беше разгледано и отфрлено од претходната израелска влада. Ќе го проучам ова прашање и ќе одговорам на најсоодветен начин“, изјави НетанјахуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одлучија заеднички да дејствуваат против Иран. Loading… Во четвртокот, Макрон и Нетанјаху имаа заедничка вечера и разговараа за многу регионални теми, со посебен осврт на Иран и Палестина, јавува Анадолија. Пренесувајќи ја загриженоста на Нетанјаху за моменталната ситуација на палестинските територии,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Окупираниот Западен Брег сега е дом на повеќе од половина милион еврејски доселеници, објави група за поддршка, а нивните лидери предвидуваат уште побрз раст под новата израелска ултра-националистичка влада. Loading… Како што е наведено, популацијата на еврејските доселеници порасна на 502.991 од 1 јануари, што е зголемување од 2,5 отстоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неименувана двојка го оставила бебето на шалтерот за пријавување на аеродромот во Тел Авив бидејќи немале билет за лет за бебето, јавува Си-Ен-Ен. Loading… Парот, кој не е именуван, се пријавувал со своето бебе за летот на Рајанер од меѓународниот аеродром Бен Гурион до Брисел во вторникот. Излегло дека бебетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран го обвини Израел пред Обединетите нации (ОН) за нападот со дронови врз фабриката за муниција во градот Исфахан, во близина на локацијата на Иранскиот центар за вселенски истражувања, која беше санкционирана од САД за работа на иранската програма за балистички проектили. објави денеска полуофицијалната новинска агенција ИСНА. Loading… НападотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската војска соопшти дека извршила напад врз Појасот Газа во текот на ноќта, неколку часа откако пресретнала ракета истрелана од областа. Loading… Во соопштението се вели дека воздушните напади биле насочени кон локациите за производство на ракети и оружје што ги користи Хамас како одговор на нападот извршен од милитантнатаПрочитај повеќе