Индија (Page 4)

a lightning bolt is seen in the sky

Сподели со своите пријатели

Најмалку десет лица загинаа како резултат на удар на гром во сојузната држава Одиша во Индија. Loading… Одиша ја зафати невреме пропратено со грмежи, а најтешка е состојбата во областа Курдистан, каде гром усмрти четворица, а тешко повреди три лица. Уште две лица загинаа како последица на невремето во Болангсир,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индискиот лунарен ровер „Прагјан“, кој со леталото беше доставен на Месечината како дел од мисијата „Чандрајан-3“, ги испрати првите научни податоци на Земјата кои ги менуваат идеите за јужниот пол на Месечината, како измерена температура од 70 степени целзиусови, објави индиската организација за вселенско истражување (ISRO). Loading… Досега преовладуваше мислењетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лунарниот ровер утринава тргна од индиското вселенско летало Чандрајаан-3 за да започне со истражување на површината на Месечината, објави националната вселенска агенција на социјалната мрежа Х, порано позната како Твитер. Loading… Леталото слета на неистражениот Јужен пол на Месечината во средата навечер, неколку дена по падот на руското вселенско леталоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во тек е трката меѓу Русија и Индија за превласт на Јужниот пол на Месечината. Loading… Соединетите Американски Држави, претставени од вселенската агенција НАСА, заедно со Европската вселенска агенција (ESA), Јапонската агенција за истражување на воздухопловството (JAKSA) и Канадската вселенска агенција (CSA) ја спроведуваат програмата Artemis. Кина има свои плановиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Девет лица загинаа, а десетици останаа заробени откако древниот хинду храм Ањани Махадев Мандир се урна поради обилните дождови во северната индиска држава Химачал Прадеш, пишува Би-Би-Си. Loading… Спасувачките операции се во тек откако свлечиште погоди храм во популарниот туристички град Шимла. Во Химачал Прадеш изминативе неколку дена врне силенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силниот дожд на индиските Хималаи предизвика лизгање на земјиштето за време на викендот, при што загинаа најмалку 18 луѓе, а десетици останаа затрупани под урнатините или исчезнати, соопштија официјални лица во понеделникот. Loading… Невообичаено обилните дождови и топењето на глечерите доведоа до смртоносни поплави во планините на Индија и соседнитеПрочитај повеќе

moving train near trees

Сподели со своите пријатели

Полицаец на индиските сили за заштита на железницата (RPF) е уапсен откако уби четири лица во воз во близина на Мумбаи, пишува Би-Би-Си. Loading… Полицијата соопшти дека обвинетиот полицаец Четан Кумар убил висок функционер на RPF и тројца патници. Полицијата соопшти дека го истражува мотивот на Кумар и се обидуваПрочитај повеќе

white rice grains on brown wooden table

Сподели со своите пријатели

Индија нареди забрана за извоз на значителен дел од нејзиниот најважен извозен производ, оризот. Loading… Ова приближно ќе ги преполови испораките на тоа жито од Индија, која е нејзин најголем светски извозник. Тоа предизвика страв од натамошна нестабилност на светските пазари за храна, пренесува Танјуг. Владата во Њу Делхи соопштиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку пет лица загинаа, а околу 100 се затрупани кога лизгање на земјиштето предизвика планинско село во западната индиска држава Махараштра по обилните монсунски дождови, соопштија денеска државните власти. Loading… Спасувачите се обидуваат да најдат преживеани под урнатините, објави Ројтерс. Свлечиштето беше предизвикано среде ноќ во селото Иршалвади, на околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Големите поплави кои ја погодија северна Индија стигнаа до ѕидините на легендарниот Таџ Махал, што е реткост, а експертите предупредуваат дека може да стане редовна појава, бидејќи климатската криза носи се поекстремни временски услови. Loading… Водата од реката Јамуна стигна до ѕидовите на споменикот и најголемата туристичка атракција во ИндијаПрочитај повеќе