Индија (Page 3)

flag hanging on pole

Сподели со своите пријатели

Индија побара од Канада да ги повлече 41 дипломат до 10 октомври и да се врати во земјата, објавија светските медиуми. Loading… Фајненшл тајмс пишува дека односите меѓу Индија и Канада станале сериозно затегнати поради сомневањата на канадските власти дека агенти на индиските разузнавачки служби имале улога во убиството наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индиец (35) кој две години страдал од болки во стомакот ги шокирал лекарите кога откриле дека пациентот голтал предмети од домаќинството, од копчиња до слушалки, пишува New York Post. Loading… – За време на рендгенот пронајдовме медаљони, синџири, навртки, завртки, слушалки и многу други предмети во внатрешноста на стомакот –Прочитај повеќе

standing women wearing sari dress

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Индија усвои значаен нацрт-закон со кој 33 отсто од местата во долниот дом и во државните парламенти се резервирани за жените, за да се обезбеди поголема еднаква застапеност. Loading… Со ова заврши 27-годишниот ќор-сокак околу усвојувањето на законот, поради недостаток на консензус меѓу политичките партии, иако тој немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индија во вторникот соопшти дека го протерала највисокиот канадски дипломат во земјата, давајќи му рок од пет дена да ја напушти земјата,  само неколку часа откако Отава го протера највисокиот разузнавач на јужноазиската земја и го обвини за улога во убиството на сепаратистичкиот водач на Сиките. Loading… Несаканиот развој наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај ограничувањата на увозот, Германија очигледно сè уште увезува големи количества нафта од Русија преку Индија, објави денеска германската Федерална статистичка служба. Loading… „Увозот на нафтени деривати од Индија се зголеми во првите седум месеци, во споредба со истиот период минатата година, за повеќе од дванаесет пати“, објави ФедералнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција во саботата лансираше ракета за проучување на сонцето како дел од својата прва соларна мисија. Loading… Ракетата остави зад себе трага од чад и оган додека научниците аплаудираа, покажа преносот во живо на веб-страницата на Индиската организација за вселенски истражувања (ISRO). РечисиПрочитај повеќе

a lightning bolt is seen in the sky

Сподели со своите пријатели

Најмалку десет лица загинаа како резултат на удар на гром во сојузната држава Одиша во Индија. Loading… Одиша ја зафати невреме пропратено со грмежи, а најтешка е состојбата во областа Курдистан, каде гром усмрти четворица, а тешко повреди три лица. Уште две лица загинаа како последица на невремето во Болангсир,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индискиот лунарен ровер „Прагјан“, кој со леталото беше доставен на Месечината како дел од мисијата „Чандрајан-3“, ги испрати првите научни податоци на Земјата кои ги менуваат идеите за јужниот пол на Месечината, како измерена температура од 70 степени целзиусови, објави индиската организација за вселенско истражување (ISRO). Loading… Досега преовладуваше мислењетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лунарниот ровер утринава тргна од индиското вселенско летало Чандрајаан-3 за да започне со истражување на површината на Месечината, објави националната вселенска агенција на социјалната мрежа Х, порано позната како Твитер. Loading… Леталото слета на неистражениот Јужен пол на Месечината во средата навечер, неколку дена по падот на руското вселенско леталоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во тек е трката меѓу Русија и Индија за превласт на Јужниот пол на Месечината. Loading… Соединетите Американски Држави, претставени од вселенската агенција НАСА, заедно со Европската вселенска агенција (ESA), Јапонската агенција за истражување на воздухопловството (JAKSA) и Канадската вселенска агенција (CSA) ја спроведуваат програмата Artemis. Кина има свои плановиПрочитај повеќе