Илон Маск (Page 8)

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска демантираше дека рускиот претседател Владимир Путин разговарал со американскиот милијардер Илон Маск пред тој на социјалните мрежи да го објави својот предлог за решение во врска со војната во Украина. Loading… Песков изјави дека Путин и Маск имале телефонски разговор пред година и пол.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, ги негираше тврдењата дека разговарал директно со рускиот претседател Владимир Путин во последните недели за војната во Украина и за предложениот „мировен план“ за ставање крај на конфликтот. Loading… Во изјава за Си-Ен-Ен, американскиот политиколог Иан Бремер, претседател на фирмата за политички консултантски услугиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајвански функционер денеска изјави дека американскиот бизнисмен Илон Маск треба да ангажира „сериозен“ политички советник, коментирајќи го предлогот за решавање на конфликтот меѓу Кина и Тајван, што мултимилијардерот го претстави во интервју за „Фајненшл тајмс“. Loading… „Светот јасно виде што се случи со Хонг Конг“, изјави тајвански функционер кој сакашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот бизнисмен Илон Маск сугерираше дека тензиите меѓу Кина и Тајван може да се решат со тоа што на Пекинг ќе му се даде одредена контрола над Тајван, на што тајванските власти одговорија дека Маск треба да ангажира сериозен советник. Loading… „Мојот предлог би бил да се излезе со посебнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX на Илон Маск го лансираше екипажот на Меѓународната вселенска станица за НАСА од Флорида во средата, вклучувајќи и руски космонаут кој ќе работи со двајца Американци и еден јапонски астронаут на мисијата. Loading… Лансерот на SpaceX, составен од ракета Falcon 9 со капсула на врвот Crew Dragon наречена Endurance,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Илон Маск сега, среде правен спор, предлага да се продолжи со понуда за преземање на Твитер по цена од 54,2 долари по акција, што тој ја нудел и претходно. Loading… Ова предизвика раст на акциите на таа социјална мрежа на њујоршката берза, пренесува Bloomberg. Акциите на Twitter скокнаа заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на „Тесла“ Илон Маск на Твитер го објави своето мислење за решението на проблемот на Косово. Loading… Според предлогот на Маск, решението би било идентично со она што тој го предложи за ситуацијата во Украина. На Косово би се одржал референдум под покровителство на ОН на кој жителитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија го гледа како позитивен чекор фактот што американскиот мултимилијардер и извршен директор на Spacex, Илон Маск, претстави можен мировен договор за конфликтот во Украина, соопшти денеска Кремљ. Loading… „За разлика од многу професионални дипломати, тој сѐ уште се обидува да најде начини за постигнување мир“, изјави портпаролот на рускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер Илон Маск предизвика спор преку интернет со украинскиот претседател Володимир Зеленски, откако тој побара од корисниците на Твитер да гласаат за неговите идеи за ставање крај на инвазијата. Loading… Во твит Маск предложи избори во окупираните региони под надзор на Обединетите нации. Тој понатаму предложи Крим да останеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илон Маск доби одобрение од американската влада да го активира Старлинк во Иран. Loading… Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД презеле акција „за промовирање на слободата на интернет и слободниот проток на информации“ за Иранците. Властите го поддржаа Маск Министерството за финансии на САД издаде упатства за проширувањеПрочитај повеќе