Илон Маск

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер и претприемач Илон Маск допатувал во ненајавена посета на Белата куќа во 2023 година за да разговара со официјални лица за прашања поврзани со вештачката интелигенција, објави NBC News. Loading… Извршниот директор на компаниите „Спејсекс“ и „Тесла“ ја посетил Белата куќа на 13 септември, според официјалниот запис заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од 1 февруари оваа година, десетте најбогати луѓе во светот имаат вкупно богатство од 1,44 трилиони долари. Loading… Според најновиот извештај на магазинот Форбс, Илон Маск повеќе не е најбогатиот човек на светот. Првото место на листата на најбогати луѓе во светот го зазеде Бернард Арно. Овој француски бизнисмен еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судијка во американската сојузна држава Делавер го откажа договорот за исплата на 55,8 милијарди долари, кој во 2018 година на Илон Маск му го додели компанијата Тесла која произведува електрични автомобили. Loading… Тужбата ја поднел акционер на Тесла, кој тврдел дека станува збор за преголема сума. Судијката Кеталин Мекормик јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Neuralink, компанијата на Илон Маск, неодамна ја изведе првата имплантација на својот чип во човечкиот мозок, означувајќи значаен момент во развојот на интерфејсите мозок – компјутер. Loading… Овој чекор претставува важен напредок во потрагата да им се овозможи на луѓето со сериозни повреди или други болести да ги контролираат уредитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Илон Маск вели дека неговата компанија Neuralink за прв пат успешно вградила еден од своите безжични чипови во човечки мозок. Loading… „Првичните резултати покажуваат ветувачки импулси и пациентот добро закрепнува“, објави Маск. Целта на компанијата е да го поврзе човечкиот мозок со компјутерите и да помогне во решавањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Французинот Бернар Арно, претседател и извршен директор на глобалната компанија за луксузни производи LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) е најбогата човек во светот. Loading… Тој го презеде првото место од американскиот претприемач Илон Маск, според веб-страницата на магазинот Форбс. Според Форбс, богатството на Арно пораснало за 23,6 милијарди американски долариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот мултимилијардер Илон Маск треба да учествува на онлајн панел за антисемитизмот и да го посети логорот на смртта Аушвиц следната недела, неколку месеци откако беше жестоко критикуван за поддршка на антисемитска теорија на заговор на неговата социјална мрежа Х, пишува Independent. Loading… Маск беше обвинет за антисемитизам во ноемвриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

2023 година беше економски тешка за нас обичните смртници, но вкупно 2.568 милијардери во светот стана уште побогати. Loading… Ова е топ 5 листата на луѓе кои заработија најмногу пари во годината што измина. Првото место му припадна на сопственикот на Тесла, Спејс екс и Твитер, Илон Маск. Тој станалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Желбата за инвазија на Русија, без оглед на годишното време, секогаш била лоша идеја, изјави на социјалната мрежа „Икс“ извршниот директор на компанијата „Спејс Икс“ и сопственик на социјалната мрежа „Икс“ Илон Маск. Loading… Така, тој ја коментираше објавата во која се исмејуваше инвазијата на Наполеон Бонапарта на Русија воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата „Space X“ на американскиот милијардер Илон Маск објави дека лансирала 21 интернет сателит Starlink во ниската орбита на Земјата со помош на ракетата Falcon 9. Loading… За време на лансирањето било користено лансирно возило за повеќекратна употреба, така што Falcon 9 се уште е употреблив, објавија медиумите. Носачот, откакоПрочитај повеќе