Илон Маск

Сподели со своите пријатели

Илон Маск повторно е на врвот на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот. Loading… Извршниот директор на Tesla беше соборен од првото место од Бернар Арно, извршен директор на францускиот луксузен конгломерат LVMH (Moët Hennessy – Louis Vuitton), во декември минатата година, па Маск беше бр.2 на листатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција ја отфрли понудата на американскиот милијардер Илон Маск за активирање на Starlink, сателитски интернет сервис на SpaceX, по силниот земјотрес што ја погоди Турција. Loading… Еден корисник на Твитер го предупреди Маск дека има „сериозни проблеми во комуникацијата“ во Турција по земјотресот со јачина од 7,8 степени според РихтероватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX може да се обиде да го лансира својот џиновски ракетен систем Starship во орбитата во март, изјави извршниот директор на компанијата, милијардерот Илон Маск, што е особено важно во контекст на планот на НАСА да испрати астронаути на Месечината во следните неколку години. Loading… „Ако преостанатите тестови поминат добро,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Републиканците во Претставничкиот дом го предупредија сопственикот на Твитер, Илон Маск, дека терористичките организации бараат начини да ја засилат својата пропаганда на социјалната мрежа. Loading… Републиканците Пет Фалон, Кит Селф, Рони Џексон и Џејмс Мојлан испратија писмо до Маск барајќи одговор за тоа како Твитер може да спречи злоупотреба наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Тесла е всушност една од водечките светски компании за вештачка интелигенција“, а извршниот директор е Илон Маск. Loading… Минатогодишната добивка беше 12,6 милијарди долари Помеѓу тековните ограничувања во синџирот на снабдување, злобните кругови на отпуштања и падот на цената на акциите, изминатата година беше полна со виорни промени за TeslaПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на американската компанија Тесла, Илон Маск, се сретна со високите советници на претседателот на САД, Мич Ландрие и Џон Подеста во Вашингтон на разговори за развојот на индустријата за електрични возила и поширокиот опсег на електрификација. Loading… За време на дискусијата, тие разговарале за начините на кои американскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 6.000 вработени на Твитер – или околу 80 отсто од работната сила на компанијата – дале отказ или биле отпуштени откако милијардерот Илон Маск ја купи компанијата, објави CNBC, цитирајќи податоци од внатрешната евиденција на платформата. Loading… Според документите, работната сила на Twitter со полно работно време еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер Илон Маск ја критикуваше подготвеноста на Соединетите Американски Држави да ја поддржат Украина во обидот да го врати Крим. Loading… Тој реагираше на неодамна објавениот напис на Њујорк Тајмс, во кој се наведува дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден почнува да сфаќа дека на Украина можеби ѝПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Големиот неонски знак, корпоративното лого на Твитер, моментално достигна цена од 17.500 долари, а покрај тоа, компанијата на милијардерот Илон Маск продава на аукција машини за еспресо, повеќе фрижидери и компјутери. Loading… Извршниот директор на Твитер Илон Маск сака драстично да ги намали трошоците, бидејќи многу компании ги прекинаа рекламнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Светскиот економски форум во швајцарскиот моден скијачки центар Давос оваа недела се очекува рекорден број шефови на држави и влади, но вниманието го привлекуваат и истакнати имиња кои нема да стапнат на вообичаено снежните улици на тој град. Loading… Илон Маск ги даде своите размислувања за плановите на СветскиотПрочитај повеќе