Илон Маск (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Сопственикот на Твитер, Илон Маск, изјави дека управувањето со оваа социјална мрежа е „прилично болно“ и „турбулентно“ и дека ќе ја продаде компанијата доколку дојде вистинската личност, пренесува Би-би-си. Loading… Маск, кој сè уште е на чело на производителот на автомобили Тесла и ракетната компанија SpaceX, го купи Твитер заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX би можел да го изврши првиот тест на орбиталниот лет на Starship веќе следната недела. Loading… Во четвртокот, приватната вселенска компанија во сопственост на милијардерот Илон Маск твитна нови фотографии од ракетата во Бока Чика, Тексас. „ Starship е подготвен“, напишаа тие. Тимот работи на пробно лансирање следната недела,Прочитај повеќе

blue and white heart illustration

Сподели со своите пријатели

Сината птица повторно се врати на Твитер. Откако корисниците на Твитер во вторникот забележаа дека традиционалното лого на таа социјална мрежа е заменето со кучето Доџ од интернет мемињата, денес го нема, но познатата птица повторно се појави како лого на насловната страница. Loading… Популарните Dodge се користеше за криптовалутатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата Твитер, во согласност со одлуката на сопственикот Илон Маск, откри во јавноста некои делови од својот изворен код кои, меѓу другото, се одговорни и за алгоритмот врз основа на кој оваа социјална мрежа им препорачува содржина на корисниците. Loading… Изворниот код за многу делови на Твитер е поставен воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Твитер го замени своето лого на почетната страница со фотографија од познатото меме од Велика Дане, создадено во 2010 година. Loading… Многу корисници на Твитер беа изненадени од овој потег. На социјалната мрежа многумина напишаа објави упатени до Илон Маск прашувајќи се зошто тој го заменил вообичаениот сино-бел дизајн наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илон Маск повторно е на врвот на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот. Loading… Извршниот директор на Tesla беше соборен од првото место од Бернар Арно, извршен директор на францускиот луксузен конгломерат LVMH (Moët Hennessy – Louis Vuitton), во декември минатата година, па Маск беше бр.2 на листатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција ја отфрли понудата на американскиот милијардер Илон Маск за активирање на Starlink, сателитски интернет сервис на SpaceX, по силниот земјотрес што ја погоди Турција. Loading… Еден корисник на Твитер го предупреди Маск дека има „сериозни проблеми во комуникацијата“ во Турција по земјотресот со јачина од 7,8 степени според РихтероватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX може да се обиде да го лансира својот џиновски ракетен систем Starship во орбитата во март, изјави извршниот директор на компанијата, милијардерот Илон Маск, што е особено важно во контекст на планот на НАСА да испрати астронаути на Месечината во следните неколку години. Loading… „Ако преостанатите тестови поминат добро,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Републиканците во Претставничкиот дом го предупредија сопственикот на Твитер, Илон Маск, дека терористичките организации бараат начини да ја засилат својата пропаганда на социјалната мрежа. Loading… Републиканците Пет Фалон, Кит Селф, Рони Џексон и Џејмс Мојлан испратија писмо до Маск барајќи одговор за тоа како Твитер може да спречи злоупотреба наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Тесла е всушност една од водечките светски компании за вештачка интелигенција“, а извршниот директор е Илон Маск. Loading… Минатогодишната добивка беше 12,6 милијарди долари Помеѓу тековните ограничувања во синџирот на снабдување, злобните кругови на отпуштања и падот на цената на акциите, изминатата година беше полна со виорни промени за TeslaПрочитај повеќе