Ибрахим Калин

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ), соопшти кабинетот на Ердоган. Loading… Ројтерс наведува дека Калин е долгогодишниот „доверлив човек“ на Ердоган и дека од 2014 година е портпарол на претседателството и советник за надворешна политика на Ердоган. АгенцијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ибрахим Калин, портпаролот на турскиот претседател изјави дека преговорите меѓу Украина и Руската Федерација веројатно ќе продолжат еден ден. Loading… Како што рече, се очекува прекин на преговарачкиот процес, но во одреден момент се очекува враќање на преговарачката маса, пренесува Ројтерс. „Прашањето е кога ќе се вратиме на преговорите иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција објави дека ја отфрла илегалната руска анексија на Крим и дека турската позиција по ова прашање не е променета, пренесува ТАСС. Loading… Крим треба повторно да стане дел од украинската територија и тоа треба да биде дел од секој иден договор меѓу Киев и Москва, изјави денеска во интервјуПрочитај повеќе