Хулуси Акар

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар рече дека планираната посета на неговиот шведски колега на Анкара е откажана откако шведските власти дозволија протести во Стокхолм. Loading… „Во овој момент, посетата на шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон на 27 јануари стана бесмислена. Затоа, ја откажавме посетата “, рече Акар. ШведскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин го предупреди својот турски колега Хулуси Акар дека Вашингтон се противи на нова турска воена операција во Сирија. Loading… Тој рече дека е загрижен поради ескалацијата на ситуацијата во регионот, соопшти Пентагон. Во телефонски разговор Остин изразил сочувство за нападот во Истанбул на 13Прочитај повеќе