Хироказу Мацуно

Сподели со своите пријатели

Главниот секретар на Кабинетот на јапонскиот премиер и главен владин портпарол Хироказу Мацуно е обвинет дека не пријавил повеќе од 10 милиони јени (околу 64.000 евра) приход собрани на настани организирани од неговата партиска фракција, пренесува Кјодо, додавајќи дека Мацуно рекол дека немал намера да поднесе оставка. Loading… „Ќе продолжамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија одлучи да го забрани извозот на стоки поврзани со хемиско оружје во Русија, што е дополнителна санкција за Москва за нејзината инвазија на Украина, додека Токио е „длабоко загрижен“ за можната употреба на нуклеарно оружје, изјави главниот секретар на кабинетот Хироказу Мацуно. Loading… Јапонија, исто така, додаде 21 рускаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија може да ја прекине обврската за поднесување негативен тест за Ковид за патниците и да го зголеми бројот на дневни влезови во земјата, објавија локалните медиуми, пренесува Ројтерс. Loading… Јапонија има некои од најстрогите гранични мерки за пандемијата меѓу големите економии, барајќи од патниците да покажат негативен тест заПрочитај повеќе