Хенри Кисинџер

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин изрази длабоко сочувство за смртта на поранешниот американски дипломат Хенри Кисинџер. Loading… Во телеграма до вдовицата на Кисинџер, Ненси, Путин рече дека тој е мудар и далекувид државник, објави Кремљ. „Почина исклучителен дипломат, мудар и далекусежен државник, кој со децении уживаше заслужен авторитет ширум светот“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска испрати телеграма со сочувство до неговиот американски колега Џозеф Бајден по смртта на поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Loading… „Кисинџер беше драг, стар пријател на кинескиот народ и ќе биде запаметен по неговата искрена посветеност на кинеско-американските односи“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Познатиот американски дипломат и научник Хенри Кисинџер, кој остави неизбришлива трага во надворешната политика на САД, почина во средата на 100-годишна возраст во својот дом во Конектикат, соопшти консултантската компанија Kissinger Associates. Loading… Кисинџер бил дипломат, политиколог, геополитички консултант и политичар кој работел како државен секретар и советник за националнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина и Америка се две сили чија воена конфронтација, историски гледано, е неизбежна, а таквите околности бараат одговорни лидери за да се избегнат фатални последици за човештвото, смета поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, пренесува Танјуг. Loading… Тој во интервју за Економист оцени дека тоа не се нормални околности, порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина треба да биде примена во НАТО бидејќи станува земја со најдобро оружје во Европа и најмалку искусно лидерство, изјави поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер во интервју за Економист. Loading… „Она што сега го зборуваат Европејците, според мене, е неверојатно опасно. Европејците велат дека не ги сакаат во НАТОПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Западните мислители и филозофи се сериозно загрижени за иднината поради украинската војна, заканата од конфликт меѓу Америка и Кина и светската економска и енергетска криза. Loading… 101-годишниот француски мислител Едгар Морен го сумираше сето тоа со предупредување дека „луѓето сега ја губат вербата во иднината“. „Мудриот старец“, како што МореноПрочитај повеќе