хамбург

Сподели со своите пријатели

Германското Министерство за внатрешни работи во средата објави дека го забранило здружението Исламски центар Хамбург (ИЗХ) и неговите филијали, велејќи дека тоа остварува „радикални исламистички цели“. Loading… Министерството во соопштението наведе дека властите во осум германски покраини извршиле претреси во 53 простории на организацијата во средата наутро, постапувајќи по судскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германското Министерство за одбрана денеска соопшти дека врши претреси во 54 објекти поврзани со Исламскиот центар во Хамбург. Loading… Според извештаите, Исламскиот центар е осомничен за дејствување против уставниот поредок и за поддршка на проиранската милитантна група Хезболах, пренесува Ројтерс. Според „Шпигел“, полициски службеници извршиле претрес и во седиштето наПрочитај повеќе