Грузија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Во Парламентот на Грузија дошло до жестока тепачка меѓу претставници на владејачката партија „Грузиски сон – Демократска Грузија“ и опозицијата. Loading… На дневен ред беше законот за странски агенти. Законот, доколку биде усвоен, предвидува создавање на регистар на организации и медиуми кои се финансираат од странство. Голем број пратеници сметаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот оддел на Министерството за вонредни ситуации на Северна Осетија соопшти дека преминот преку единствениот контролен пункт на границата со Грузија „Горни Ларс“ е затворен до понатамошно известување. Loading… „Од 2 февруари во 19 часот и 15 минути е забрането движење на секаков вид возила на делницата помеѓу градот ВладикавказПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Додека војната ја гуши Европа, мала нација „заглавена“ под Русија ужива во неочекуван економски бум. Loading… Имено, како што пишуваат странските медиуми, Грузија е на пат да стане една од најбрзо растечките економии во светот оваа година по драматичниот прилив на повеќе од 100.000 Руси кои побегнаа таму по инвазијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Егзодусот на мажи од Русија во Грузија продолжува и денеска. Loading… Голем број Руси ги оставија возилата поради колоната од 100 метри која не се помести и тргна пешки кон границата. Многумина ноќта ја поминаа на самата граница. „Не сакавме да бидеме дел од војната“, велат тие. Nexta објави видеоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи на Грузија соопшти дека во земјата во последните десет дена влегле 78.742 руски државјани. Loading… Во соопштението на министерството се наведува дека во Русија е прогласена делумна мобилизација, поради што во последните неколку дена се зголемил бројот на оние кои влегле во Грузија. Беше истакнато декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грузискиот министер за внатрешни работи Вахтанг Гомелаури денеска изјави дека нема причина таа земја да ја затвори границата со Русија и да го ограничи влезот на руски државјани. Loading… Тој ги демантираше информациите дека околу 250.000 Руси неодамна пристигнале во Грузија, велејќи дека многумина не пристигнале и дека не знаеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сателитските снимки објавени од Maxar Technologies во неделата покажуваат долги редови на руската страна од границата со Грузија. Loading… Според Максар, на снимките се гледа сообраќајна колона од околу 16 километри северно од граничниот премин и додаваат дека „сообраќајниот метеж најверојатно продолжил и понатаму северно од снимената област“. Си-Ен-Ен претходноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русите бегаат во соседна Грузија за да избегнат да бидат повикани да се борат во војната со која не се согласуваат по наредбата на рускиот претседател Владимир Путин да се мобилизираат стотици илјади резервисти за конфликтот во Украина. Loading… Вчера чекањето за влез во Грузија достигна 48 часа, при штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на политичките групи на Европскиот парламент ги повикаа лидерите на земјите-членки да донесат позитивна одлука на самитот на 23 и 24 јуни за барањата на Украина, Молдавија и Грузија да се приклучат на Европската унија и да ја задржат посветеноста на европската интеграција во Западен Балкан. Loading… Во заедничкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако Грузија објави дека се вклучила во кампањата за санкции против Русија, Јужна Осетија треба да ги разгледа сите можни ризици, изјави претседателот на Јужна Осетија. Loading… Без оглед на позицијата на Грузија, Тбилиси може да биде турнат во провокации, изјави претседателот Анатолиј Бибилов на состанокот на Советот за безбедностПрочитај повеќе