Грузија

village during daytime

Сподели со своите пријатели

Службата за државна безбедност на Грузија (СГБ) објави дека група заговорници планирале да организираат немири со цел насилно да ја преземат власта. Loading… Како што е прецизирано, автори на планот се Георги Лорткипанидзе (заменик министер за внатрешни работи за време на мандатот на Михаил Саакашвили), поранешен телохранител на Михаил СаакашвилиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, смета дека со текот на времето земјите кои, како што вели, не се плашат од мислењето на Западот, ќе ја признаат независноста на Абхазија и Јужна Осетија. Loading… „Ова прашање е многу деликатно и е поврзано со општата геополитичка ситуација. ЈасноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во лизгање на земјиштето во одморалиште во планините на Грузија загинаа седум лица, а 35 се водат како исчезнати, објавија медиумите. Loading… Одронот се случи во четвртокот во областа Шови, 150 километри северозападно од главниот град Тбилиси. Областа со викендички и мали хотели е популарна по изворите на минерална водаПрочитај повеќе

city with high-rise buildings under orange skies

Сподели со своите пријатели

Грузија, прилично маргинализирана европска земја, пред 15 години доживуваше нешто слично сценарио како она што се случува во Украина, но неодамна дојде до пресврт. Loading… Добар или лош? Времето ќе покаже. Во секој случај, Грузија доживеа бум поради 100.000 Руси кои се населиле таму во последните година и пол, бидејќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската разузнавачка служба тврди дека Западот ја турка Грузија, која граничи со Русија, во конфликт со Москва за да отвори втор фронт бидејќи војната во Украина „не се развива во корист на Киев“. Loading… „Гледаме постојани обиди на Вашингтон, Брисел и Лондон да го убедат грузиското раководство заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили се осврна на поддршката на Володимир Зеленски за протестите во оваа земја и рече дека силно негодува таквото однесување. Loading… Гарибашвили во програмата на грузискиот канал ИМЕДИ изјави дека украинските политичари директно се мешаат во внатрешните работи на Грузија. „Ја спомнавте жалбата на Зеленски. Кога човекПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грузискиот парламент го отфрли законодавниот план за „странски агенти“ што предизвика политичка криза и се закануваше да ја спречи кавкаската земја да гради поблиски врски со Европа. Loading… На собраниската седница 35 пратеници, од 36 што гласаа, во второ читање го отфрлија текстот што беше прифатен во првото читање воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На улиците на главниот град на Грузија, Тбилиси, полицијата и демонстрантите се судрија втор ден по ред против контроверзниот предлог-закон за „странски агенти“, за кој велат дека ја ограничува слободата на медиумите и го потиснува граѓанското општество, јавува Анадолија. Loading… Демонстрациите, кои започнаа во вторникот и продолжија во средата, станааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грузиската опозиција најави нов протест за денеска во 13 часот. Loading… „Ќе се собираме секој ден додека парламентот не стане грузиски, а не руски“, пишуваат медиумите. Лидерот на опозициската партија Ѓорѓи Вашадзе изјави дека демонстрантите денеска повторно ќе се соберат во близина на парламентот на авенијата Руставели. На протестот противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 7 март, полицијата во Грузија употреби солзавец и водени топови за да ги растера илјадниците демонстранти кои излегоа на улиците на главниот град Тбилиси, за да се спротивстават на контроверзниот закон за „странски агенти“. Loading… На телевизиската снимка, на која се повикува агенцијата АФП, може да се види какоПрочитај повеќе