Грузија

georgia, flag, banner

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Метју Милер изјави дека САД нема да се двоумат да воведат санкции кон Грузија поради Законот за транспарентност на странското влијание, кој стапи на сила вчера во таа земја откако беше потпишан од претседателот на парламентот Шалва Папуашвили. Loading… Милер на прес-конференција рече дека САДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на грузискиот парламент Шалва Папуашвили денеска соопшти дека го потпишал законот за странски агенти, кој беше усвоен во парламентот, откако претседателката на земјата Саломе Зурабишвили одби да го стори тоа, со што законот го стави на сила. Loading… „Денеска го потпишав законот за транспарентност на странско влијание. Целта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државјанин на Грузија бил приведен викендов на Граничниот премин Табановце, оти понудил мито од 20 евра. Loading… – На 09.03.2024 во 15.55 часот на Граничниот премин Табановце, на влез во државата, полициски службеници го лишиле од слобода Р.Ш.(39) од Република Грузија поради сторено кривично дело нудење поткуп, информираат од МинистерствотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека Србија, Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според украинското сценарио. Loading… „Влезот на Финска во НАТО, а наскоро и на Шведска, е нова фаза на експанзија на исток. Алијансата ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Молдавија, Грузија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На почетокот на ноември, 50 грузиски опозициски пратеници се обратија до членките на НАТО и ЕУ повикувајќи на единствен став против планот на Русија за воспоставување постојана поморска база во отцепениот грузиски регион Абхазија. Loading… Плановите на Кремљ ги поттикнаа стравувањата дека базата може да ја вовлече Грузија, која сеПрочитај повеќе

village during daytime

Сподели со своите пријатели

Службата за државна безбедност на Грузија (СГБ) објави дека група заговорници планирале да организираат немири со цел насилно да ја преземат власта. Loading… Како што е прецизирано, автори на планот се Георги Лорткипанидзе (заменик министер за внатрешни работи за време на мандатот на Михаил Саакашвили), поранешен телохранител на Михаил СаакашвилиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, смета дека со текот на времето земјите кои, како што вели, не се плашат од мислењето на Западот, ќе ја признаат независноста на Абхазија и Јужна Осетија. Loading… „Ова прашање е многу деликатно и е поврзано со општата геополитичка ситуација. ЈасноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во лизгање на земјиштето во одморалиште во планините на Грузија загинаа седум лица, а 35 се водат како исчезнати, објавија медиумите. Loading… Одронот се случи во четвртокот во областа Шови, 150 километри северозападно од главниот град Тбилиси. Областа со викендички и мали хотели е популарна по изворите на минерална водаПрочитај повеќе

city with high-rise buildings under orange skies

Сподели со своите пријатели

Грузија, прилично маргинализирана европска земја, пред 15 години доживуваше нешто слично сценарио како она што се случува во Украина, но неодамна дојде до пресврт. Loading… Добар или лош? Времето ќе покаже. Во секој случај, Грузија доживеа бум поради 100.000 Руси кои се населиле таму во последните година и пол, бидејќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската разузнавачка служба тврди дека Западот ја турка Грузија, која граничи со Русија, во конфликт со Москва за да отвори втор фронт бидејќи војната во Украина „не се развива во корист на Киев“. Loading… „Гледаме постојани обиди на Вашингтон, Брисел и Лондон да го убедат грузиското раководство заПрочитај повеќе