Германија (Page 38)

Германија или официјално Сојузна Република Германија, е земја во Централна Европа.

Таа е втора најнаселена земја во Европа по Русија и најнаселена земја членка на Европската унија. Има население од над 83 милиони во нејзините 16 конститутивни држави.

Германија се состои од шеснаесет покраини, кои на германски се нарекуваат Länder.

Секоја покраина има сопствен покраински устав и се во голема мерка автономни во поглед на нивната внатрешна организација.

Поради разликите во големина и население понатамошната административна поделба на овие покраини се разликува, особено помеѓу градовите-покраини (Stadtstaaten) и покраините со поголеми територии (Flächenländer).

За регионални административни цели, пет покраини (Баден-Виртемберг, Баварија, Хесен, Северна Рајна-Вестфалија и Саксонија), имаат воведено вкупно 22 административни окрузи (Regierungsbezirke).

До 2009 година, земјата била поделена на 403 окрузи (Kreise) на општински ниво, кои се состојат од 301 рурален округ и 102 урбани окрузи.

Во продолжение сите вести поврзани со Германија.

Сподели со своите пријатели

Германскиот производител на челик Salzgitter AG преговара со регулаторите за да обезбеди ослободување во случај на можно рационализирање на гасот, предупредувајќи дека неговото производство е од клучно значење за енергетската безбедност и за испорака на топлинска енергија. Loading… Друг производител на челик во Германија е меѓу групата големи компании коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин нема да поддржи неколку европски земји кои ги повикаа членките на ЕУ да престанат да издаваат туристички визи за руските граѓани. Loading… Земјите кои ја поддржуваат таквата забрана велат дека Русите не треба да можат да летуваат во Европа додека Москва е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија најави воведување на данок од 2,4 центи за киловат час гас од октомври за да им помогне на увозниците да бидат погодени со дополнителни трошоци поради намалените залихи на руски гас. Loading… Високите цени на енергијата станаа доминантно политичко прашање во најголемата европска економија, бидејќи трошоците за живот вртоглавоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германските складишта за гас достигнаа капацитет од 75 отсто две недели пред предвиденото, објави државниот регулатор за енергетска мрежа, пренесе Блумберг. Loading… Најголемата европска економија се обидува да обезбеди доволно снабдување со гас за зимата поради намалените испораки од Русија. „Целта од првата фаза е постигната. Складиштата за гас сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сушата на реката Рајна се повеќе ги оптоварува синџирите на снабдување и создава нови проблеми за германската економија, пишува РСЕ. Loading… Недостигот на врнежи во последните неколку месеци значи дека товарните бродови сега превезуваат полесни товари, транспортните трошоци растат, а економските и енергетските ризици дополнително се влошуваат, пишуваат светските медиуми.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на телото одговорно за водни патишта и бродови, GDWS, Ханс-Хајнрих Вите, рече дека континуираната, екстремна суша може „теоретски“ да влијае на пловидбата. Loading… „Но, мислам дека тоа не е веројатно“, рече тој. Бродовите можеби ќе треба да бидат значително полесни кога нивото на водата е ниско, што значи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој во Германија се почесто се нарекува за наводни проруски ставови, поднесе тужба против долниот дом на германскиот парламент, Бундестагот, во која се обидува да ги врати своите привилегии како поранешен шеф на владата, пренесува Ројтерс повикувајќи се на агенцијата dpa. Loading… На 78-годишниот ШредерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Оваа војна е војна на Путин“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференција во Берлин, додавајќи дека санкциите треба да бидат насочени кон рускиот претседател Владимир Путин и оние кои ја поддржуваат војната во Украина. Loading… „Усвоивме остри, конкретни санкции против многу руски функционери, олигарси и моќни групи во РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај намалувањето на испораките на гас од Русија, нивото на зафатеност на германските складишта за гас за зимата достигна речиси 75 отсто, покажаа денеска објавените податоци од европските оператори за складирање гас. Loading… Според последните расположливи податоци, во вторник исполнетоста изнесува 73,7 отсто, што е за 0,55 процентни поениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Германија беше најавено дека ќе се зголеми детскиот додаток кој го добиваат околу 17 милиони деца во Германија. Loading… Министерот за финансии на оваа земја Кристијан Линднер (ФДП) најави обемен пакет поволности за помош на граѓаните. Дел од олеснувањата вклучува и зголемување на детскиот додаток. Ваков предлог министерот заПрочитај повеќе