гас (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Експлозијата во еден од најголемите американски терминали за извоз на течен природен гас (LNG) ќе доведе до намалување на извозот на американскиот гас на светските и европските пазари, кои веќе се под посебен притисок поради напорите на европските земји да го запрат увозот на енергија од Русија поради инвазијата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија го прекинала снабдувањето со природен гас на земјите кои одбиле да се префрлат на системот за плаќање во руски рубљи. Loading… Говорејќи пред новинарите во Москва, Песков потсети дека Русија воведе нов систем на плаќања во рубљи за испорака на руски природенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германските енергетски компании RWE и Uniper потврдија дека првпат платиле за руски гас според московскиот декрет кој предвидува плаќање во рубљи преку банка посредник во Русија, пренесува Хина. Loading… Според рускиот декрет од крајот на март, купувачите од „непријателските земји“ мора да отворат сметка во Газпромбанк на која префрлаат париПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гаспром денеска целосно ја прекина испораката на гас за данската компанија Орстед, како и филијалата на Шел во Германија, поради неплаќање во рубљи, соопшти руската компанија. Loading… „Гаспром целосно ја прекина испораката на гас до Orsted Salg & Service A/S (Данска) поради неплаќање во рубљи. На крајот на работниот денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Естонската премиерка Каја Калас изјави за новинарите во Брисел дека Европската унија треба да продолжи со седмиот пакет санкции против Русија, кој вклучува гас. Loading… „Мислам дека гасот мора да биде во седмиот пакет, но и јас сум реален. Мислам дека нема да биде таму“, рече таа.   Од утреПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот енергетски гигант Гаспром денеска потврди дека целосно ја прекинал испораката на гас на холандската компанија ГасТера. Loading… Прекинот на испораката е затоа што ГасТера одби да плати за испорачан гас во април во согласност со шемата која предвидува трансакција во рубљи.   Ројтерс: Зетот на Елцин ја напушта позицијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија нема да се откаже од проектот Сахалин 2 за течен природен гас (ЛНГ) дури и ако тоа биде побарано, изјави денеска министерот за економија, трговија и индустрија Коичи Хагијуда. Loading…   Шангај се враќа во нормала: Продавниците се отвораат, а сообраќајот се нормализира   Земјиштето на кое се наоѓаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел на својот Твитер профил напиша дека е постигнат договор за забрана за извоз на руска нафта во ЕУ. Loading… „Ова веднаш покрива повеќе од 2/3 од увозот на нафта на Русија, намалувајќи го огромниот извор на финансирање за нејзината воена машина. Максимален притисок врзПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за економија Роберт Хабек во вторник ќе претстави вонреден декрет со кој ќе ѝ се овозможи на владата да ги врати централите во случај на недостиг од руски гас, според предложениот закон, кој го виде Блумберг. Loading… Германија прибегнува кон очајни мерки за да ги задржи светлата вклучени иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компаниите од ЕУ би можеле да го исполнат барањето на Русија за плаќање во рубљи без да ги прекршат санкциите на европските земји. Loading… Како што објави Европската комисија во петокот, тоа би го постигнале со плаќање во евра и долари, кои потоа се претвораат во руска валута, пренесува Ројтерс.Прочитај повеќе