гас

Сподели со своите пријатели

Австрија успеа да најде алтернативи за руската енергија, вклучително и норвешкиот гас, а складиштата се полни околу 78 отсто, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер. Loading… Нехамер рече дека гасоводот во Украина, преку кој неговата земја добива руски гас, во секој момент може да биде оштетен од терористички напад или гранатирање,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Викендов во Алжир се одржува 7. Форум на земјите извознички на нафта (ГЕЦФ), на кој ќе се разговара за прашањата за обезбедување снабдување со гас на глобално ниво, со истовремена контрола на цените за производителите и потрошувачите. Loading… Форумот, во светлината на руско-украинската војна, се очекува да создаде основа заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 2024 година, глобалната побарувачка за гас ќе порасне за 2,5 отсто на годишно ниво, односно за 100 милијарди кубни метри, се вели во прогнозата на Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) на веб-страницата на организацијата. Loading… Минатата година, глобалната побарувачка за гас се зголеми за само 0,5 отсто, бидејќи растотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот извоз на природен гас со цевководи во Европа падна за 6,7 отсто во 2023 година поради одржувањето, но достигна рекордно ниво во декември, објави денеска гасоводот Гаско. Loading… Гаско минатата година испорачал 109,1 милијарди кубни метри гас во Европа преку цевководна мрежа од 8.800 километри, соопшти Ројтерс. Во 2022Прочитај повеќе

black and white ship on sea under gray sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Повеќе од една петтина од рускиот течен природен гас (ЛНГ) што стигнува до Европа повторно се испраќа во другите делови на светот, зголемувајќи ги приходите на Москва, и покрај жестоката желба на Европската унија да го спречи тоа. Loading… Додека претоварувањето на руски ЛНГ е забрането во Велика Британија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По големите инфлациски скокови на цените на енергијата по почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година, Европа сега се соочува со потенцијално прекумерно снабдување со гас и како резултат на голем пад на цените. Loading… Потребно е да се најдат и поголеми складишни капацитети, пишува Дојче веле. „КакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција е подготвена да ѝ помогне на Унгарија да испорача природен гас преку Трансанадолскиот гасовод (ТАНАП). Loading… „Ние заедно со Азербејџан сме подготвени да обезбедиме секаква поддршка во испораката на природен гас за Унгарија преку ТАНАП“, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган на заедничкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај намалувањето на испораките на гас од Русија, нивото на зафатеност на германските складишта за гас за зимата достигна речиси 75 отсто, покажаа денеска објавените податоци од европските оператори за складирање гас. Loading… Според последните расположливи податоци, во вторник исполнетоста изнесува 73,7 отсто, што е за 0,55 процентни поениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Протокот на природен гас од Русија во Летонија беше рестартиран на 5 август, една недела откако беше запрен од рускиот извозник Гаспром, соопшти летонскиот оператор Conexus Baltic Grid (CBG). Loading… Гаспром во јули објави дека ја прекинува испораката на гас за Летонија откако ја обвини балтичката земја за кршење наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Александар Вучиќ соопшти дека Србија денеска е на историски максимум во резервите на природен гас. Loading… „Обезбедивме 262 милиони кубни метри гас во нашиот дел од магацинот во Банатски двор, а купивме уште 200 милиони кубни метри кои ги складиравме во Унгарија, само за потребите на Србија“, напиша ВучиќПрочитај повеќе