Франк-Валтер Штајнмаер

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска во Владата го пречека Претседателот на Сојузната Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Loading… Во рамки на посетата на Претседателот на Сојузна Република Германија Штајнмајер, се одржа и билатерална средба на двете делегации во Владата на Република Северна Македонија. На билатералната средбаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој штотуку пристигна на Меѓународниот аеродром Скопје. Loading… „Моја е честа да му посакам срдечно добредојде на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер! Првата официјална посета на претседателот Штајнмајер, после само четири месеци од почетокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот претседател Штајнмаер е во посета на Јапонија и ја истакна одбранбената соработка на неговата земја со Јапонија и другите демократии во индо-пацифичкиот регион. Loading… Штајнмаер, по разговорот со јапонскиот премиер Фумио Кишида, на заедничката прес-конференција рече дека Германија и другите земји „посветени на слободата и демократијата стојат заедно иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер вети натамошна поддршка за Украина, особено во областа на противвоздушната одбрана, за време на ненадејната посета на Киев во вторникот, негова прва откако Русија ја нападна земјата на 24 февруари. Loading… Штајнмаер првично планираше да ја посети Украина во април, но Киев потоа одби да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер пристигна во ненадејна посета на Киев. Loading… Штајнмаер, кој утрово пристигна во Киев со воз, во текот на денот треба да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Ова е прва посета на Штајнмаер на Украина откако Русија ја започна инвазијата на Украина на 24 февруари,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер ја откажа планираната посета на Киев во четврток поради безбедносни причини, соопшти во средата неговиот кабинет. Loading… Официјален претставник од неговиот кабинет изјави дека безбедносните власти во Германија и Министерството за надворешни работи го советувале Штајнмаер да не оди и дека посетата ќе биде презакажана. ПретседателотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици членови на кралското семејство и светски лидери се очекува да присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета Втора во Лондон, во понеделник, 19 септември, на еден од најголемите дипломатски собири во последните децении. Loading… Вестминстерската опатија има место за околу 2.000 луѓе, па наводно само шефовите на држави и еденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни светски лидери, сегашни и поранешни, реагираа на веста за смртта на поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, едногласно истакнувајќи дека тој е човек кој го променил светот. Loading… Путин упати телеграма Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до семејството и пријателите за смртта на поранешниот советскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Конфузија на дипломатскиот подиум – контрадикторни изјави за откажаната посета на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер на Киев. Loading… Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски најпрвин рече дека ниту една од понудите на Штајнмаер не е одбиена, а самиот Зеленски во средата вечерта (13 април) рече дека ниту германскиот претседател нитуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер повика на формирање на Трибунал за воени злосторства против рускиот претседател Владимир Путин и министерот за надворешни работи на земјата Сергеј Лавров, објави „Шпигел“, пренесува Ројтерс. Loading… „Секој кој е одговорен за овие злосторства ќе мора да го објасни тоа“, рече Штајнмаер во интервју за „Шпигел“.Прочитај повеќе