Британија и Германија: Кралот Чарлс рече дека двете земји стојат заедно во одбрана на Украина

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс III ја пофали Германија за нејзиното „извонредно гостопримство“ кон украинските бегалци за време на неговата прва државна посета како монарх.

Loading...

Кралот рече дека Велика Британија и Германија „стојат заедно со Украина во одбрана на слободата и суверенитетот“.

Во здравица на раскошниот државен банкет, за време на кој зборуваше делумно на германски, британскиот крал вети дека ќе ги зајакне врските со Германија.

 

 

Говорот пред високите личности од двете земји, меѓу кои и поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, предизвика многу смеа и аплаузи.

Тридневната посета на Германија, во која тој дојде со Камила, кралицата сопруга, уследи по откажувањето на посетата на Франција по немирите во неколку градови поради пензиските реформи планирани од владата на францускиот претседател Емануел Макрон.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија дава уште 750.000 фунти за нуклеарна безбедност во Украина

 

 

Така, Германија стана првата земја што Чарлс ја посети откако стана крал на Велика Британија.

Воедно, ова е прва посета на Германија на британскиот монарх од 2015 година, кога во таа земја престојуваше покојната кралица Елизабета Втора.

Британската влада се надева дека посетата на кралот ќе ги зајакне односите меѓу двете земји по одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија, што германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер го опиша како „тажен ден“ во здравица.

Во претседателската палата Белви во средата вечерта, британскиот крал рече дека ќе направи се што може за да ги „зајакне врските“ меѓу двете земји.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдена британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година

 

Loading...

 

Тој ја пофали „дарежливоста на духот на германскиот народ“ за прифаќањето на повеќе од милион украински бегалци како резултат на тековниот конфликт со Русија.

„Ние стоиме рамо до рамо во заштитата и промовирањето на нашите заеднички демократски вредности и стоиме со Украина во одбрана на слободата и суверенитетот наспроти неиспровоцираната агресија“, рече тој.

Кралот зборуваше и за борбата против климатските промени.

„Имам целосна доверба дека врските меѓу нас ќе станат посилни додека работиме заедно кон поодржлива, просперитетна и посигурна иднина“, рече Чарлс.

 

Loading...

 

Тој ја спомена и неговата покојна мајка, заблагодарувајќи му се на германскиот народ за пораките на „поддршка и наклонетост“ што ги испрати кога таа почина минатата година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдена британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година

„Во текот на сите овие години, бев обземен од топлината и пријателството на нашите народи и виталноста на нашето партнерство во безброј области“, рече британскиот крал.

„Тоа беше, господине претседателе, пријателство кое беше многу важно за мајка ми, покојната кралица, која се грижеше за односите меѓу нашите две земји.

„Односите меѓу Германија и Велика Британија ми се многу важни… Ќе направам се што можам за да ги зацврстам врските меѓу нас“, изјави Чарлс.