Европа (Page 12)

Европа е копнена маса, која или се смета за континент сама по себе или за потконтинент на Евроазија, лоцирана целосно на северната хемисфера и најмногу на источната хемисфера.

Ги опфаќа најзападните полуострови на Евроазија, ја дели континенталната копнена маса на Афро-Евразија и со Азија и со Африка.

Има вкупно 44 држави.

Преовладувачката форма на владеење во Европа е парламентарната демократија, во повеќето случаи во форма на Република.

27 европски држави се членки на политичко-економската Европска унија. 26 на безграничната Шенген зона и 19 на монетарната унија Еврозоната.

Меѓу помалите европски организации се Нордискиот совет, Бенелукс, Балтичкото собрание и Вишеградската група.

Во продолжение сите вести поврзани со континентот Европа.

Сподели со своите пријатели

Фон дер Лајен ги подготвува граѓаните на ЕУ за долга војна. Министерот за правда не гледа опасност Германија да стане учесник во војната доколку ѝ достави тешко оружје на Украина, а вели и дека Путин е исклучен од истрагата за воени злосторства, пишува Дојче веле. Loading… Германскиот јавен сервис АРДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот  енергетски гигант Газпром, кој извезува гас од Русија, утринава објави дека продолжува да испорачува руски гас во Европа „во согласност со барањата на клиентите“. Loading…   Мариупол би можел да падне во секој момент   „Денес, барањата за европски ресурси се зголемени“, соопшти Гаспром, додавајќи дека гасоводот што минуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската енергетска компанија Газпром продолжи да испорачува гас за Европа преку Украина во понеделникот, објави Ројтерс. Loading… Потсетуваме дека во текот на изминатите две недели, Германија, најголемата европска економија, го суспендираше новиот гасовод од Русија, најави планови за изградба на пристаниште за суперладен гас од други земји и ја зголемиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен оваа недела ќе отпатува за Киев на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Таа ќе биде придружувана од високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.   President @vonderleyen and HRVP @JosepBorrellF will travel this week to KyivПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги осуди злосторствата извршени од руските вооружени сили во многу окупирани украински градови, вклучително и „масакрот Буча“, наведувајќи дека итно се потребни нови санкции против Русија. Loading… „Сликите на големиот број смртни случаи и цивилни жртви, како и уништувањето на цивилната инфраструктура, го покажуваат вистинското лице на бруталнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската трговска организација (СТО) ја намали прогнозата за раст на светската трговија оваа година поради војната во Украина, изјави извршниот директор Нгози Оконџо-Ивеала. Loading… Прогнозата беше намалена од 4,7 на 2,5 отсто поради „влијанието на војната и мерките што ги поттикнуваше“, рече Нгози Оконџо-Ивеала. Глобалната трговија е попречена и одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Месото, колбасите, маслото, млекото, путерот, брашното, јајцата и околу 1.500 други производи утринава поскапеа во Европската унија и за до 30 отсто. Loading… Најголемите малопродажни синџири во Австрија, Германија, Италија и Шпанија први ги „воодушевија“ своите клиенти со нови цени на полиците, а деновиве ќе ги следат и трговците воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ најави дека нема веднаш да ја исклучи испораката на гас за земјите кои нема да го исполнат вчерашниот ултиматум на рускиот претседател Владимир Путин. Loading… Да потсетиме, Путин во вчерашното телевизиско обраќање рече дека потпишал нов декрет според кој „непријателските земји“ од денеска мора да го плаќаат рускиот гасПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Москва е посветена на обезбедување гаранции за безбедност не само на руската страна, туку и на Украина и Европа“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Loading… – Ние сме за обезбедување безбедносни гаранции за Украина, сите европски земји, Русија во согласност со документите што ОБСЕ ги усвои соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската енергетска компанија Газпром во петокот соопшти дека во првите три месеци од 2022 година обемот на извозот на нивниот природен гас изнесува 38,5 милијарди кубни метри, што е за 27,1 отсто помалку од истиот период минатата година. Loading… „Во споменатиот период, извозот на природен гас на компанијата во земјитеПрочитај повеќе