Еван Гершкович

Сподели со своите пријатели

Рускиот државен обвинител побара 18 години затвор за американскиот новинар на „Волстрит журнал“ Еван Гершкович, кој е осомничен за шпионажа, соопшти денеска прес-службата на регионалниот суд. Loading… Како што јави агенцијата РИА Новости, обвинителството побарало строга затворска казна за ова време. Гершкович во четвртокот се појави пред рускиот суд наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Репортерот на „Волстрит журнал“ Еван Гершкович денеска се појави пред судот во Русија на сослушување под обвинение за шпионажа. Loading… Рочиштето во судскиот процес наместо да се одржи на 13 август е поместено за денеска, а одлуката за поместување на датумот е донесена на барање на одбраната на Гершкович. НовинаротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новото рочиште за судењето за шпионажа на новинарот на „Волстрит журнал“, Еван Гершкович, е поместено од 13 август на 18 јули, соопшти во вторникот рускиот суд што го расправаше случајот. Loading… Гершкович, 32-годишен американски новинар кој негира дека сторил нешто лошо, беше изведен минатиот месец во рускиот град Екатеринбург подПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Русија во средата објави дека Москва не обезбедила никакви докази за поддршка на обвиненијата за шпионажа против новинарот на Волстрит журнал, Еван Гершкович, и дека се работи за случај кога Кремљ користи американски граѓани за да ги постигне своите политички цели. Loading… Во изјаватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Русија, започнува судењето на Еван Гершкович, дописник на Волстрит журнал, кој беше уапсен во март 2023 година во Екатеринбург. Loading… Русите го обвинија дека собира тајни информации за главниот производител на тенкови во земјата за ЦИА на Урал. Тој ги отфрла обвинувањата, како и Белата куќа и Волстрит журнал,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските разузнавачки служби, спротивно на законите на САД, продолжуваат да користат новинари како свои агенти, изјави официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. Loading… Таа привлече внимание како во САД ја „одбележаа“ годишнината од апсењето на новинарот на американскиот весник „Волстрит журнал“ Еван Гершкович, кој еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот суд денеска ја отфрли жалбата на американскиот новинар Еван Гершкович за продолжување на притворот до 30 март под обвинение за шпионажа, што тој го негира, објави денеска Ројтерс. Loading… Гершкович, известувач на Wall Street Journal (WSJ), беше приведен од Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) на 29 март воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Московскиот суд денеска му го продолжи притворот за два месеци, до 30 јануари, на американскиот новинар Еван Гершкович, кој на крајот на март беше уапсен во Русија и обвинет за шпионажа, што тој го негира. Loading… „Притворот на Еван Гершкович е продолжен за два месеца, до 30 јануари 2024 година“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Москва денеска му го продолжи притворот за три месеци на американскиот новинар Еван Гершкович, уапсен во март за наводна шпионажа. Loading… Гершкович е дописник на Волстрит журнал. Триесет и едногодишниот Гершкович беше уапсен во Екатеринбург на 29 март и е првиот западен новинар на кого му е одземенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дописникот на Волстрит журнал од Москва, Еван Гершкович ќе остане во притвор до 29 мај, одлучи Московскиот градски суд, отфрлајќи ја жалбата на новинарот за притвор. Loading… Гершкович е осомничен за шпионажа во врска со работењето на фабрики за оружје и тенкови на Урал. За да го заштитат дописникот дојдоаПрочитај повеќе