Продолжен притворот на американски новинар во Русија

Сподели со своите пријатели

Судот во Москва денеска му го продолжи притворот за три месеци на американскиот новинар Еван Гершкович, уапсен во март за наводна шпионажа.

Loading...

Гершкович е дописник на Волстрит журнал.

Триесет и едногодишниот Гершкович беше уапсен во Екатеринбург на 29 март и е првиот западен новинар на кого му е одземена слободата во Русија по распадот на Советскиот Сојуз.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски активист доби осум години затвор за снимка за Буча