Едвард Сноуден

Сподели со своите пријатели

Американскиот свиркач Едвард Сноуден му рече на „секој политичар и новинар кој држи и пишува говори“ дека не можат да го спасат рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина на 16 февруари, но можат да го спасат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој се соочува со можна екстрадиција во СоединетитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Првично, не планирав да останам во Русија, но другите земји не можеа да ја осигураат мојата безбедност“, изјави поранешниот агент на ЦИА, Едвард Сноуден. Loading… – Во принцип, не планирав да останам во Русија, тоа беше само една станица на патот кон Латинска Америка, со оглед на тоа што ЈужнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Илон Маск не изрази мислење, ниту побара, како што тоа го направија водечките американски и европски медиуми, американската влада да ги повлече обвиненијата против Џулијан Асанж, основачот на Викиликс. Loading… Меѓутоа, тој направи нешто друго – на својот профил објави анкета на која 80 отсто од „твитерџиите“ кои гласалеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот припадник на американските специјални служби Едвард Сноуден доби руски пасош и положи заклетва, објави неговиот адвокат Анатолиј Кучерена. Loading… Сопругата на Сноуден исто така поднесе барање за руско државјанство, рече тој. Кучерена додаде дека неодамна се сретнал со Сноуден, и дека со него „се е во ред“. Да потсетиме,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Активисти и организации од Украина, Сомалија, Венецуела и Уганда се добитници на овогодинешните алтернативни Нобелови награди. Loading… Наградата оваа година ја освоија сомалиските активисти за човекови права Фартуун Адан и Илвад Елман, украинската адвокатка за човекови права Олександра Матвичук и Центарот за граѓански слободи (CCL), венецуелскиот колектив Cecosesola и АфриканскиотПрочитај повеќе