Донбас

Сподели со своите пријатели

Нова западна опрема, вклучително и оклопни транспортери, веќе е забележана во областите Авдеевка и Артјомовск во Донбас, изјави вршителот на должноста лидер на Доњецката Народна Република (ДНР) Денис Пушилин. Loading… „Веќе гледаме нова опрема на различни делови од линијата на поделба. Го гледаме во правец на Авдеевка, Артјомовско, барем споредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја оцени ситуацијата во Донбас, на истокот на Украина, како „тешка и болна“. Loading… – Бахмут, Кремина и други области во Донбас, кои сега бараат максимална сила и концентрација. Ситуацијата таму е тешка, болна – рече Зеленски во видеообраќање. Тој изјави дека руските сили гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека пристигнал на територијата на Донбас. Loading… Тој на својот Фејсбук профил објави видео кое го снимил пред влезот на Славјанск. – Традиционално овој ден го славам на првите борбени линии со нашите борци. Денеска сме во Донбас – рече Зеленски во видео пораката поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана утринава објави нов извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата во Украина. Loading… Во него тие наведуваат дека Русија во последните две недели веројатно префрлила големи делови од своите воздухопловни трупи (ВДВ) на фронтот во источните региони Луганск и Доњецк. Од септември до октомври, повеќето одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков го посети Донбас за да обезбеди обука за медиумските работници, изјави денеска првиот заменик-шеф на администрацијата на рускиот претседател Сергеј Кириенко. Loading… „Би сакал да му се заблагодарам на Дмитриј Сергеевич Песков кој синоќа се врати од Луганск, каде одржа обука за медиумите и претставницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Херсон се сосема очигледни и им посака добредојде на жителите од овие региони во Русија. Loading… „Референдумите завршија. Резултатите се јасни. Добредојдовте дома, во Русија“, напиша Медведев на „Телеграм“. Според последните податоци поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска е последниот ден од гласањето на референдумот за припојување кон Русија за жителите на самопрогласените републики Доњецк и Луганск, како и на регионите Херсон и Запорожје, пренесува руски ТАСС. Loading… Вторник, 27 септември, е последниот ден на гласање и единственото време кога ќе се гласа на стационарни избирачки места.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За неколку дена Украина успеа да врати од руските сили големи области источно од Харков. Loading… Градот Изум, транспортен центар во близина на регионот Донбас, се смета за особено важен. Ова се бројки кои и денес ги воодушевуваат луѓето во Украина. Од 6 септември, украинската армија ослободила повеќе од 6.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека Украина ќе се врати во Донбас. Loading… Во видео обраќање, по повод Денот на градот Доњецк и Денот на рударите, кои се слават во Украина последниот викенд од август, Зеленски рече дека Украина не заборавила и нема да заборави ниту еден град иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британските разузнавачи во своето ново соопштение објавија дека на Русија ѝ е тешко да ги мотивира надворешните соработници да ѝ помогнат на нивната војска во Донбас. Loading… Минатата недела на украинските социјални мрежи вирално се појави видео на кое наводно се гледаат војници од самопрогласената Луганска Народна Република како одбиваатПрочитај повеќе