Дмитриј Уткин

Сподели со своите пријатели

Меѓу загинатите во авионската несреќа во близина на Москва е и Дмитриј Уткин, вториот човек на Вагнер кој бил фасциниран од Третиот рајх. Loading… Дмитриј Уткин честопати беше опишан како основач или ко-основач на платеничката група, иако неговата точна улога беше предмет на спор. Се вели дека самата платеничка групаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската приватна воена група Вагнер, обвиткана во мистерија со години, излезе од сенките за време на војната во Украина. Loading… Сето ова се случува кога државните медиуми ги фалат нејзините платеници и нивните успеси во инвазијата. Тајната организација, со која Кремљ упорно ги негира врските, започна отворена кампања низ РусијаПрочитај повеќе