Загина и и Дмитриј Уткин, вториот човек на Вагнер

Сподели со своите пријатели

Меѓу загинатите во авионската несреќа во близина на Москва е и Дмитриј Уткин, вториот човек на Вагнер кој бил фасциниран од Третиот рајх.

Loading...

Дмитриј Уткин честопати беше опишан како основач или ко-основач на платеничката група, иако неговата точна улога беше предмет на спор.

Се вели дека самата платеничка група Вагнер го добила неговото име, бидејќи сакал така да го нарекуваат и поради омилениот композитор на Адолф Хитлер.

Како што пишува „Гардијан“, Уткин наводно бил опседнат со историјата на Третиот рајх, а на социјалните мрежи може да се видат фотографии на кои се гледа дека Уткин имал бројни нацистички тетоважи, меѓу кои свастиката, нацистичкиот орел…

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

 

 

Според извештајот на Центарот за стратешки и меѓународни студии од 2020 година, „не може да се потврди дали Уткин го иницирал формирањето на Вагнер групата или дали некој друг стои зад неговиот имиџ.

Loading...

Самиот Пригожин само го призна основањето на групата во септември 2022 година, откако претходно ги тужеше медиумите што го поврзуваа со неа.

Роден во 1970 година, Уткин беше поранешен офицер во руската воена разузнавачка служба ГРУ и служеше во двете војни во Чеченија, како и во Сирија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Тој беше и меѓу членовите на Вагнер кои учествуваа во руските операции во источна Украина од 2014 година и добија награди за неговата служба од Кремљ.

Во раните 2000-ти, тој помина 10 години како командант на Втората бригада Спецанац на ГРУ на естонската граница пред да се повлече од армијата.

Сепак, според неговата поранешна сопруга, тој го пропуштил животот на бојното поле.

Тој не беше често виден во јавноста, а неговото последно јавно „појавување“ беше кога штотуку починатиот шеф на Вагнер, Евгениј Пригожин, тоа го објави на социјалните мрежи.

Во видеото, Пригожин претставува човек за кој вели дека е Уткин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

„Ова не е крај, ова е само почеток на најголемото дело на светот, кое наскоро ќе продолжи“, вели Уткин во видеото снимено по неуспешното Вагнерово востание во Русија.

Loading...

„И добредојде во пеколот“, додава тој.

Инаку, САД и ЕУ воведоа санкции против Пригожин и Уткин поради улогата на Вагнер во Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.