дипломатија

Сподели со своите пријатели

Москва протера 15 холандски дипломати откако Холандија го стори истото со 18 руски дипломати минатиот месец, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. Loading…   Зошто Путин сака да го заземе Донбас?   Според соопштението, како одговор на протерувањето на руските дипломати од Холандија, Москва прогласува 14 вработени во холандскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како реакција на војната во Украина, Грција ќе прогласи 12 руски дипломати за „персона нон грата“ и ќе побара од нив да ја напуштат Грција, соопшти денеска Министерството за надворешни работи во Атина. Loading… Генералниот секретар на грчкото Министерство за надворешни работи го информирал рускиот амбасадор за ваквата одлука иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција ќе протера 35 руски дипломати „чии активности се спротивни на (нејзините) интереси“, дозна Франс прес од извор близок до француското Министерство за надворешни работи. Loading… „Оваа акција е дел од европскиот пристап“, се вели во соопштението на Министерството, додавајќи дека „нашата прва одговорност е секогаш да ја гарантираме безбедностаПрочитај повеќе