црвен крст

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е „шокиран“ од неуспехот на Обединетите нации и Црвениот крст да помогнат по уништувањето на огромната брана Каховка, додека неговиот премиер повика на итна помош од меѓународните хуманитарни организации. Loading… Иако катастрофата се случи пред неколку часа, „тие не се тука“, изјави Зеленски заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Никарагва донесе закон за затворање на Црвениот крст во таа земја. Loading… Пратениците гласаа за затворање на Црвениот крст, обвинувајќи го за напади врз мирот и стабилноста за време на антивладините демонстрации во 2018 година, пренесува АП. Според новиот закон, имотот на Црвениот крст ќе биде конфискуван иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силниот катастрофален земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала кој на 06 февруари 2023 година ги погоди Турција и Сирија предизвика големи материјални штети, повредени и човечки загуби. Loading… Црвениот крст на Република Северна Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и Сирија за жртвите одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот комитет на Црвениот крст привремено ја прекина својата работа во Украина од безбедносни причини, изјави денеска портпаролот на МКЦК за Ројтерс, додека руските сили цел на Киев и неколку други украински градови. Loading… „Од безбедносни причини, нашите тимови денеска направија пауза од операциите“, рекол портпаролот во писмениот одговор доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) повика на суспензија на воените операции околу нуклеарната централа Запорожје, предупредувајќи дека нападот врз централата би бил „катастрофален“. Loading… „Крајно време е да престанеме да си играме со оган и наместо тоа да преземеме конкретни мерки“ за заштита на локацијата, изјави генералниот директор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тимот на Меѓународниот Црвен крст, кој носи хуманитарна и медицинска помош во украинскиот град Мариупол, е „заглавен“ во Запорожје, бидејќи сѐ уште не добил безбедносни гаранции за одење во Мариупол. Loading… Конвој од пет возила за хуманитарна помош и два камиони треба да им донесе олеснување на граѓаните на Мариупол,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинската организација на Црвениот крст на Република Македонија од Куманово организира вонредна крводаритлка акција која ќе се одржи утре во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Од Црвениот крст на град Куманово ги повикуваат сите крдарители во период од 10 до 15 часот да даруваат крв и да помогнат да сеПрочитај повеќе