COP30

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва во средата во Шарм ел Шеик изјави дека би сакал да организира климатска конференција на ОН „во ​​Амазон“ во 2025 година. Loading… „Ќе разговарам со генералниот секретар на ОН и ќе побарам од него да одржи COP30 во Амазон“, рече Лула, којПрочитај повеќе