Новиот бразилски претседател изрази желба самитот за климата го одржи во Амазонија

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва во средата во Шарм ел Шеик изјави дека би сакал да организира климатска конференција на ОН „во ​​Амазон“ во 2025 година.

Loading...

„Ќе разговарам со генералниот секретар на ОН и ќе побарам од него да одржи COP30 во Амазон“, рече Лула, кој официјално ја презема функцијата на 1 јануари, а ова е негово прво патување во странство по неговата изборна победа на крајот на октомври.

COP27 завршува на 18 ноември во Египет.

„Во Амазонија, имаме две држави кои можат да бидат домаќини на ваков меѓународен настан, Амазонас и Пару“, додаде тој.

„Бразил не смее да биде изолиран“ на меѓународната сцена, посочи тој, додека земјата го затвори мандатот на Жаир Болсонаро, екстремно десничарскиот претседател во заминување.

Бразил требаше да биде домаќин на COP во 2019 година, но одлуката беше променета откако Болсонаро дојде на власт кон крајот на 2018 година.

Претседателот во заминување промовираше политики кои ги фаворизираат агробизнисите и рударските сектори кои предизвикуваат зголемено уништување на шумите.

Луис Инасио Лула да Силва, напротив, вети дека ќе се бори за „нулта стапка на уништување на шумите“. Во среда попладне во Шарм ел Шеик треба да се одржи говор кој со нетрпение се очекува.

Loading...