чиле

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Чиле, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC). Loading… Земјотресот се случил на длабочина од 67 километри, додава EMSC. Епицентарот на земјотресот бил на 80 километри јужно од градот Ла Серена, кој има 154.000 жители. Засега нема информации заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди северниот регион на Тарапако во Чиле. Loading… Земјотресот е регистриран на длабочина од 118 километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Националниот сеизмолошки центар на Чиле соопшти дека земјотресот бил со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала ги погоди Чиле и Аргентина. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на 155 километри од градот Копиапо во Чиле или 79 од градот Винчина во Аргентина, на длабочина од 155 километри. Земјотресот се случил во 05:04 часот по локално време. Засега немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Голем број јужноамерикански земји изразија дипломатски протести против Израел како одговор на конфликтот со Хамас, при што левичарската влада на Боливија целосно ги прекина дипломатските односи и ја припиша својата одлука на наводните воени злосторства и кршење на човековите права извршени во Појасот Газа. Loading… Одлуката на Боливија беше објавенаПрочитај повеќе

brown and black mountain under white clouds

Сподели со своите пријатели

Националната служба за геологија и рударство на Чиле, Сернагеомин денеска го подигна нивото на тревога за вулканот Виларика од жолто во портокалово. Loading… Радикалната мерка е донесена поради зголемувањето на вулканската активност и сеизмичноста во областа на масивот, што претставува ризик за заедницата и подразбира евакуација на луѓето, се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди пограничниот регион на Чиле и Боливија, соопшти германскиот центар за геонауки (ГФЗ). Loading… Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 104 километри, соопшти ГФЗ. Засега нема извештаи за евентуални повредени или материјална штета.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија се обидува да ги подобри односите со некои земји за да ги привлече на своја страна поради влијанието што Русија и Кина го имаат врз нив, пишува весникот „Политико“. Loading… Во написот се наведува дека Брисел не го крие својот интерес за четири земји кои се во зонатаПрочитај повеќе

yellow and green 709 bus on road beside white van

Сподели со своите пријатели

Чилеанскиот парламент усвои закон со кој во следните пет години постепено се намалува работната недела од 45 на 40 часа. Loading… За една година работната недела ќе се намали на 44 часа, потоа на 42 часа во третата година од спроведувањето и на крајот на 40 часа по пет години,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот на Југоисточниот Пацифик, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Loading… Земјотресот во средата бил на длабочина од 10 километри, а епицентарот на земјотресот бил на оддалеченост од 3.178 километри западно од Валдивија, Чиле, се наведува во соопштението. ЕМСЦ, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 24 лица загинаа, а околу 2.180 се повредени во големиот шумски пожар во Чиле што се прошири на нови области во текот на ноќта. Loading… Чилеанската национална шумарска асоцијација (CONAF) во средата објави дека областа погодена од пожарите сега се прошири на повеќе од 300.000 хектари. Властите соопштија декаПрочитај повеќе