чиле

Сподели со своите пријатели

Европската унија се обидува да ги подобри односите со некои земји за да ги привлече на своја страна поради влијанието што Русија и Кина го имаат врз нив, пишува весникот „Политико“. Loading… Во написот се наведува дека Брисел не го крие својот интерес за четири земји кои се во зонатаПрочитај повеќе

yellow and green 709 bus on road beside white van

Сподели со своите пријатели

Чилеанскиот парламент усвои закон со кој во следните пет години постепено се намалува работната недела од 45 на 40 часа. Loading… За една година работната недела ќе се намали на 44 часа, потоа на 42 часа во третата година од спроведувањето и на крајот на 40 часа по пет години,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот на Југоисточниот Пацифик, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Loading… Земјотресот во средата бил на длабочина од 10 километри, а епицентарот на земјотресот бил на оддалеченост од 3.178 километри западно од Валдивија, Чиле, се наведува во соопштението. ЕМСЦ, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 24 лица загинаа, а околу 2.180 се повредени во големиот шумски пожар во Чиле што се прошири на нови области во текот на ноќта. Loading… Чилеанската национална шумарска асоцијација (CONAF) во средата објави дека областа погодена од пожарите сега се прошири на повеќе од 300.000 хектари. Властите соопштија декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 24 лица загинаа, а речиси 1.000 се повредени во шумските пожари што избувнаа во Чиле, додека противпожарните служби се обидуваат да ја преземат контролата врз една од најтешките природни катастрофи во земјата во последните години. Loading… Меѓународната помош почна да пристигнува во неделата од неколку земји кои ветија ресурси,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц се надева дека неговото патување во Јужна Америка овој викенд ќе му помогне на Берлин да обезбеди дополнителни резерви на литиум што им се потребни на германските автомобилски гиганти за батерии за електрични автомобили. Loading… Шолц, кој ќе се сретне со чилеанскиот претседател Габриел Бориќ воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска чилеанскиот регион Тарапас, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Во соопштението се наведува дека епицентарот на земјотресот бил на околу 160 километри југоисточно од градот Арик, на длабочина од 125 километри, пренесува ТАС С. Агенцијата забележува дека воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британски астроном е пронајден мртов во Чиле откако исчезнал додека работел на истражување. Loading… Томас Марш (60) бил во посета на опсерваторијата Ла Сила, која се наоѓа на работ на пустината Атакама, кога исчезнал на 16 септември. 60-годишниот професор на Универзитетот во Ворвик бил пронајден на околу пет километри подалекуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Антофагаста во Чиле, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Земјотресот бил на длабочина од 140 километри, на 22 километри од Калама, соопшти ЕМСЦ. Чиле е најголемиот светски производител на бакар и повеќето од неговите главни операции се наоѓаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди чилеанскиот регион Кокимбо, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 20 километри, јавува Ројтерс. Сѐ уште нема информации за евентуални жртви или материјална штета.Прочитај повеќе