Борис Писториус

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска пристигна во ненајавена посета на Киев за да ја потврди поддршката на Берлин за Украина во нејзината борба против руската армија. Loading… Германија е втора по воена помош за Украина по САД. Таа се обидува да го увери Киев за континуирана помош, бидејќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска изјави дека целта за испорака на милион парчиња муниција во Украина нема да биде постигната. Loading… Тој додаде дека членките на ЕУ работат заедно со воената индустрија на зголемување на производството, пренесува Ројтерс. „Сосема е сигурно дека нема да дојде до еден милионПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за одбрана на Германија, Борис Писториус, оцени дека постои опасност од војна во Европа и посочи дека Германија „мора да може да се одбрани“. Loading… Писториус за јавниот сервис „ЗДФ“ изјави дека нападот на Блискиот исток и руската агресија врз Украина ќе има последици во германското општество. „Мора даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик министерот за одбрана во Советот на министри Александар Гогановиќ вчера за Срна потврди дека германскиот министер за одбрана Борис Писториус ненадејно ја откажал посетата на БиХ. Loading… Безбедносната ситуација во регионот и светот била наведена како официјално објаснување за тој потег. „Очекувам надлежните безбедносни агенции во Босна и ХерцеговинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претходно најавената посета на германскиот министер за одбрана Борис Писториус на Ирак беше откажана поради безбедносни причини, јавува Анадолија. Loading… Германското Министерство за одбрана соопшти дека, по насилствата пред шведската амбасада во Багдад, Федералната канцеларија за криминалистичка полиција наредила посетата на Писториус да се одложи. Најавено е и дека неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија е подготвена трајно да распореди бригада од околу 4.000 војници во Литванија, како дел од обновените напори на НАТО за зајакнување на одбраната на источното крило на Алијансата, по руската инвазија на Украина, изјави германскиот министер за одбрана Борис Писториус. Loading… „Германија останува посветена како членка на НАТО, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус ја отфрли брзата одлука за членство на Украина во НАТО, западната воена алијанса која ја поддржува Украина во текот на целата војна со Русија. Loading… Киев сака Северноатлантскиот договор да ѝ понуди членство. „Вратата е отворена, но сега не е време да се донесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Западот ги губи своите позиции во Африка, особено во Сахел, додека, во исто време, наративите и иницијативите на Русија успешно се консолидираат во целиот регион, изјави пред Бундестагот германскиот министер за одбрана Борис Писториус. Loading… Писториус истакна дека, без оглед на „руското присуство“, но можеби токму поради тоа, регионот остануваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска предупреди дека обвинувањата дека Украина стои зад експлозиите на гасоводот „Северен тек“ се „предвремени“, пренесува Ројтерс. Loading… Тој ова го изјави за време на неговиот престој во Стокхолм, каде што се состануваат министрите за одбрана на ЕУ, и по објавувањето на Њујорк тајмс,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бундесверот не е во состојба да ја заштити Германија во случај на воена состојба, бидејќи има слаба материјална база и недоволен број на персонал, призна германскиот министер за одбрана Борис Писториус на конгресот на фракцијата на Социјалдемократската партија на Германија во Бундестагот. Loading… – Немаме вооружени сили кои се способниПрочитај повеќе