Борис Џонсон

Сподели со своите пријатели

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон побара од американскиот новинар Такер Карлсон милион долари за интервју во кое ќе ја разјасни својата позиција за конфликтот во Украина. Loading… – Борис Џонсон ме нарече „оружје на Кремљ“ или нешто слично. Испратив барање за интервју со него. Еден од неговите советници ми одговори:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На денешното рочиште во истражната постапка за прекршување на правилата воведени за време на пандемијата на корона вирусот, против поранешниот британски премиер, кој требаше да се појави пред судот како сведок, даде заклетва и веднаш почна со сведочењето. Loading… Но, веднаш беше прекината поради предупредување од судскиот совет упатено доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон го прашал врвниот британски научник и медицински експерт за време на пандемијата „Ковид-19“ дали е можно да се користи фен за да се убие вирусот, изјави неговиот поранешен главен помошник Доминик Камингс. Loading… Камингс, во писмен поднесок како дел од истрагата за коронавирусот, рече декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Комитетот за привилегии на британскиот парламент го објави долгоочекуваниот извештај, во чиј фокус беа пратеничките настапи на поранешниот премиер Борис Џонсон, пишува РТС. Loading… Задачата на четворица пратеници на Конзервативната партија, како и двајца пратеници од Лабуристичката партија и еден либерал-демократ, беше да утврдат дали Борис Џонсон навистина нема познавањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Би-Би-Си, Ричард Шарп, поднесе оставка откако беше објавено дека го прекршил кодот за јавни именувања. Loading… Неговата оставка доаѓа во време на скандалот околу наводната вмешаност на поранешниот британски премиер Борис Џонсон во неговото назначување за директор на Би-Би-Си, објави телевизијата. Во изјавата објавена пред објавувањето на извештајот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со децении користевме дипломатска реторика со две острици на тема НАТО и Украина и тоа резултираше со целосна катастрофа, пишува поранешниот британски премиер Борис Џонсон во авторски текст за Вашингтон пост. Loading… Поминавме години кажувајќи им на Украинците дека имаме политика на „отворени врати“ во НАТО и дека тие имаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска ги демантираше тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканувал со ракетен напад и изјави дека знае што разговарале Путин и Џонсон. Loading… – Не, тоа што го кажа господинот Џонсон не е вистина, поточно е лага.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот премиер на Велика Британија Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил со ракетен напад за време на вонреден телефонски разговор пред рускиот напад врз Украина во февруари минатата година. Loading… Џонсон, во документарецот на Би-Би-Си за разговорите на Путин со светските лидери, изјави дека ПутинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон вчера ја посети воена Украина. Loading… Џонсон ја искористи можноста да ги посети борците на периферијата на Киев, каде што беше фотографиран како потпишува противтенковско оружје. Фотографиите кои кружат на Твитер покажуваат дека Џонсон го пишува својот потпис на оружјето со црн маркер. Токму оваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според писменото соопштение на украинското претседателство, Зеленски на средба зад затворени врати се сретнал со поранешниот британски премиер Борис Џонсон, кој беше во посета на Киев. Loading… За време на средбата Зеленски и Џонсон разговарале за прашањата за одржување на меѓународната поддршка за Украина. На средбата, на која се разговаралоПрочитај повеќе