Борис Џонсон

Сподели со своите пријатели

Со децении користевме дипломатска реторика со две острици на тема НАТО и Украина и тоа резултираше со целосна катастрофа, пишува поранешниот британски премиер Борис Џонсон во авторски текст за Вашингтон пост. Loading… Поминавме години кажувајќи им на Украинците дека имаме политика на „отворени врати“ во НАТО и дека тие имаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска ги демантираше тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканувал со ракетен напад и изјави дека знае што разговарале Путин и Џонсон. Loading… – Не, тоа што го кажа господинот Џонсон не е вистина, поточно е лага.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот премиер на Велика Британија Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил со ракетен напад за време на вонреден телефонски разговор пред рускиот напад врз Украина во февруари минатата година. Loading… Џонсон, во документарецот на Би-Би-Си за разговорите на Путин со светските лидери, изјави дека ПутинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон вчера ја посети воена Украина. Loading… Џонсон ја искористи можноста да ги посети борците на периферијата на Киев, каде што беше фотографиран како потпишува противтенковско оружје. Фотографиите кои кружат на Твитер покажуваат дека Џонсон го пишува својот потпис на оружјето со црн маркер. Токму оваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според писменото соопштение на украинското претседателство, Зеленски на средба зад затворени врати се сретнал со поранешниот британски премиер Борис Џонсон, кој беше во посета на Киев. Loading… За време на средбата Зеленски и Џонсон разговарале за прашањата за одржување на меѓународната поддршка за Украина. На средбата, на која се разговаралоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Сите ние во британската влада го прочитавме лудиот есеј на Путин за Украина што тој го објави минатото лето. Тој во основа погрешно ја процени Украина. Тоа беше како да го читав Слободан Милошевиќ на тема Косово“, изјави поранешниот британски премиер Борис Џонсон во големото интервју за Скај. Loading… ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон изјави во интервју за Sky News дека не мисли оти рускиот претседател Владимир Путин ќе нареди употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина. Loading… Имено, имаше сугестии дека Путин би можел да нареди таков напад доколку неговите сили во Украина продолжат да се повлекуваат предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До неодамна лидерот Борис Џонсон и поранешниот министер за финансии Риши Сунак ја водат листата на потенцијални кандидати за нов британски премиер, еден ден по оставката на Лиз Трас. Loading… Трас поднесе оставка во четвртокот по шест недели на функцијата, а оние кои сакаат да ја заменат мора да најдатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатиот месец, Лиз Трас им рече на Британците дека можат да ја „издржат бурата“ во нејзиниот прв говор како премиер, а сега е предупредена дека е „разоткриена“ бидејќи се шпекулира за заговори за нејзино соборување. Loading… Пратениците од Ториевците почнаа јавно да повикуваат Лиз Трас да поднесе оставка, додека поранешниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кралицата Елизабета Втора почина попладнево на 96-годишна возраст. Ја наследил нејзиниот син, кралот Чарлс. Loading… По повод смртта на кралицата говореше и поранешниот премиер на Велика Британија Борис Џонсон. – Ова е најтажниот ден кај нас. Во срцата на секој од нас има болка поради смртта на нашата кралица, длабокоПрочитај повеќе