Биткоин

gold-colored Bitcoin

Сподели со своите пријатели

Биткоинот ја надмина својата висока вредност на сите времиња. По повеќе од две години проблеми и криза која ја доведе во прашање самата иднина на најпопуларната криптовалута во светот, биткоинот ја надмина вредноста од 68.791 американски долари. Loading… Претходниот рекорд беше 68.789 американски долари и беше постигнат на 10 ноемвриПрочитај повеќе

gold and black round coin

Сподели со своите пријатели

На најголемата светска берза за криптовалути Binance, биткоинот вчера во 15:00 часот имаше вредност од 26.375,92 евра. Loading… Вредноста на биткоинот падна за околу 2,30 отсто во последните 24 часа. Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 12,21 милијарди евра. Индексот на страв и алчност (FearПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По тешка стагнација, Биткоинот конечно ја надмина стабилната вредност од 17.000 долари и го повлече Ethereum на повеќе од 1.300 долари. Loading… Максимумот со кој се тргуваше со биткоин во изминатите два дена беше 17.391 долар во понеделникот, пред да се „смири“ на околу 17.222 долари денес. Ethereum се „стабилизираше“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Падот на криптовалутите продолжи и денеска со падот на Биткоин под 16.000 долари за прв пат по речиси две години. Loading… Продлабочувањето на вредноста на криптовалутите е под влијание на новите детали за скандалот со платформата за тргување со криптовалути FTX. Имено, откако берзата на основачот Сем Бенкмен-Фрид поднесе барањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред речиси 10 години, Џејмс Хауелс го фрли хард дискот на кој ја чуваше криптовалутата Биткоин додека го чистеше својот стан. Loading… Денес, кога вредноста на Биткоинот е 184 милиони евра, Хауелс планира да понуди милиони на оној што ќе го најде овој хард диск во депонија во Њупорт, градПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наглиот пад на вреднсота на Биткоинот и другите криптовалути влијаеше на банкарските сметки на некои од најбогатите луѓе, помеѓу кои и браќата близнаци Камерон и Тајлер Винклевос. НОВ УДАР: Банките забранија продажба на биткоин со кредитни картички Loading… Идентитчните близнаци познати се од претходно, кога го тужена Марк Цукерберк, основачотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зад најголемата кражба на криптовалути во светот, според сомневањата, стои Северна Кореја. Имено, минатиот месец извршен е хакерски напад врз една од најголемите јапонски берзи за криптовалути – Коинчек, од која се украдени дури 530 милиони долари. НОВ УДАР: Банките забранија продажба на биткоин со кредитни картички Loading… Украдени сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Банките во Велика Британија и САД забранија користење на кредитни картички со цел купување на биткоини и други криптовалути, затоа што во случај на пад на нивната вредност, клиентите би останале во неможност да ги отплатат своите долгови. Биткоинот бележи најниско ниво од ноември Loading… Британската банка „Лојд бенкинг“ соопштиПрочитај повеќе