банани

a peeled banana sitting on top of a green surface

Сподели со своите пријатели

Сите ги знаеме здравствените придобивки на бананите од поодамна, и тоа како две банани на ден се вистинската работа. Содржат многу шеќер, а ако имате дијабетес, мора да бидете претпазливи. Loading… Даваат многу енергија, мускулите се собираат помалку, ќе имате помалку киселина во желудникот, а бананите го стимулираат варењето. ПокрајПрочитај повеќе

sliced ripe banana on round white ceramic plate

Сподели со своите пријатели

Бананите ги сакаат сите генерации. Тие се исто така практични, вообичаена состојка во слатките и незаменлив дел од повеќето овошни салати. Loading… Не содржат масти и холестерол, богати се со калиум, манган, витамини Б6 и Ц, како и влакна. Имаат многу малку калории. Тие се достапни во текот на целатаПрочитај повеќе