Азија

Numbers on Monitor

Сподели со своите пријатели

Азиските берзи денеска се тргуваат внимателно, а индексите благо паднаа бидејќи инвеститорите ги пропуштаат упатствата од Волстрит, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути се лизна трет ден по ред. Loading… Индексот на MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, во 07:00 часот беше намален за 0,1 отсто,Прочитај повеќе

multicolored flag

Сподели со своите пријатели

Пратениците во Долниот дом на парламентот на Тајланд денеска со големо мнозинство го одобрија предлог-законот со кој таа ќе стане првата земја од Југоисточна Азија која ги легализира истополовите бракови. Loading… Предлог-законот за еднаквост на бракот ги изедначува правата на сопружниците од кој било пол. 400 од 415 присутни членовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралија и земјите од Југоисточна Азија денеска го завршија тридневниот самит на кој повикаа на воздржаност во спорното Јужно Кинеско Море и траен прекин на огнот во Појасот Газа. Loading… Австралија беше домаќин на самит со Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) во Мелбурн по повод 50-годишнината од нејзинитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најголем дел од азиските берзански индекси денеска пораснаа, најмногу благодарение на растот на цените на акциите на технолошките компании, но кинеските берзански индекси повторно паднаа. Loading… Најширокиот индекс на акциите на MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, порасна за 0,3 отсто до 7:00 часот наутро, откако минатата недела потона заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Максим Орешкин, советник на рускиот претседател, изјави дека Соединетите Американски Држави ја убиваат европската економија, додавајќи дека „штом ќе завршат со канибализирање на нивните европски партнери, ќе се фокусираат на азискиот пазар“. Loading… „Сега најважното прашање за водечките играчи е каква ќе биде рамнотежата на силите на растечките пазари. ШтомПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.700 лица се уапсени во десет азиски земји како дел од големата операција против шверцот на нелегално оружје, објави во петокот Интерпол. Loading… Во операцијата под кодно име „Тригер вод два“ ​​беа запленети повеќе од 700 парчиња оружје, неколку стотици делови и повеќе од 45.000 парчиња муниција. „ЦелтаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Азиските берзи денеска се тргуваат внимателно бидејќи нема вести кои дополнително би ги поттикнале цените на акциите, кои во ноември ќе забележат најголем месечен раст од јануари. Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше благо зголемен околу 7:00 часот. Loading… Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На азиските берзи денеска се тргува внимателно бидејќи нема нови вести кои би можеле да поддржат понатамошен раст на цените на акциите, додека вредноста на доларот благо порасна во однос на кошничката валути. Loading… Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус од 0,2 отсто за околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На aзиските берзи цените на акциите благо пораснаа, а доларот ослабе во однос на кошницата валути додека инвеститорите го чекаат извештајот за инфлацијата во САД, што може да влијае на насоката на пазарот. Loading… Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во плус 0,4 отсто за околу 7Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На азиските берзи денеска цените на акциите пораснаа четврти ден по ред бидејќи инвеститорите сметаат дека циклусот на зголемување на каматните стапки е завршен и дека циклусот на намалување на цените на парите ќе започне во првата половина на следната година. Loading… Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, пораснаПрочитај повеќе